Acasă » România » Economie
Publicat: Vineri, 19 Februarie 2010 - Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010

Peste un milion de săraci

Peste un milion de săraci

Numărul săracilor a atins un milion două sute de mii în 2008. O spune secretarul de stat din Ministerul Muncii, Mariana Nedelcu. Anul trecut, rata sărăciei absolute a crescut cu 1,7 procente.

Ministerul Muncii a lansat Anul European pentru Combaterea Sărăciei şi Excluziunii Sociale. Programul este implementat în cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, printre care şi România.

Este vorba de o serie de programe naţionale, finanţate în proporţie de 50% din fonduri europene şi 50% din fonduri de la Guvern.

Proiectele incluse în programul Anul European pentru Combaterea Sărăciei şi Excluziunii Sociale au patru obiective : recunoaşterea drepturilor celor care trăiesc în sărăcie, stimularea responsabilităţii comune şi a participării în lupta înpotriva sărăciei, promovarea incluziunii sociale, precum şi asumarea tuturor obiectiveleor prin angajamente politice.

Potrivit rezultatelor unui Eurobarometru publicat de Comisia Europeană în octombrie 2009, 52% dintre europeni consideră că prima cauză a răspândirii sărăciei este şomajul etnic.

În România, nivelul de sărăcie absolută a scăzut în ultimii şase ani de la 25% la 5,7 procente, potrivit datelor Ministerului Muncii.

În cadrul programului Anul European pentru Combaterea Sărăciei şi Excluziunii Sociale, Ministerul Muncii va face o serie de dezbateri şi campanii de promovare a drepturilor sociale.

Liliana Simionescu, despre Anul European pentru Combaterea Sărăciei.
Ascultă Download

Comentarii

Programe

Deci pot fi derulate programe cu finantare europeana pentru a solutiona si a reduce saracia. Deci, mai ramane sa o faca cineva...

Publică un comentariu nou
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Taguri HTML permise: <a> <em> <strong> <cite>
  • Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Vocile RFI RO
Jurnal Economic RFI & HotNews
Login
Actualitatea internaţională 24H/24
Radio France Internationale Franta France 24
Conţinut popular
Soluţie implementată de Tremend
Sati logo Sati logo