Acasă » Internaţional » Politică
Publicat: Joi, 5 August 2010 - Ultima modificare: Joi, 5 August 2010

Amnesty International intervine în sprijinul rromilor din Franţa

Problemele rromilor, departe de a fi rezolvate la nivel european.
Problemele rromilor, departe de a fi rezolvate la nivel european.

Organizaţia pentru apărarea drepturilor omului Amnesty International cere autorităţilor franceze să nu ia măsuri anti-democratice în cazul rromilor şi nomazilor. Cererea vine după ce Guvernul de la Paris a anunţat o serie de măsuri dure împotriva rromilor de alte naţionalităţi, care comit ilegalităţi pe teritoriul Franţei.

Amnesty International consideră îngrijorătoare legile promise de Franţa împotriva rromilor. Organizaţia neguvernamentală cere autorităţilor să dea dovadă de sânge rece şi "să se abţină de la luarea unor măsuri, care ar pune în pericol valorile, principiile şi garanţiile juridice ale ordinii democratice evocate de Declaraţia universală a drepturilor omului". Orice măsură trebuie să respecte dreptul internaţional, subliniază Amnesty International.

Într-un discurs susţinut vineri, preşedintele Franţei a lansat un "adevărat război naţional" împotriva criminalităţii, făcând legătura între imigraţie şi lipsa de securitate. Nicolas Sarkozy a cerut ca naţionalitatea franceză să poată "fi retrasă oricărei persoane de origine străină, care ar aduce atingere" vieţii unui poliţist, unui jandarm sau oricărui reprezentant al autorităţii publice.

Ulterior, ministrul de Interne, Brice Hortefeux a sugerat extinderea posibilităţilor de retragere a naţionalităţii la trafic de fiinţe umane şi "delincvenţă gravă".

Majoritatea parlamentară a anunţat şi alte măsuri, cum ar fi legea ce prevede doi ani de închisoare pentru părinţii minorilor delincvenţi, care nu vor respecta obligaţiile justiţiei. De asemenea, Guvernul va demola taberele ilegale ale rromilor şi va multiplica expulzarea lor către ţările de origine.

Pe de altă parte, Agenţia France Presse scrie că în România există domenii în care s-au înregistrat unele progrese în privinţa rromilor, cum ar fi accesul la educaţie. Există însă şi mai multe capitole restante. Cel mai important ar fi integrarea pe piaţa muncii.

Gelu Duminică (audio), director executiv la Agenţia de Dezvoltare Comunitară "Împreună" spune la RFI că Banca Mondială a publicat recent un raport cu privire la costurile excluziunii sociale a rromilor. Iată rezultatele studiului : "Dumnealor spuneau că România pierde anual opt sute de milioane de dolari, din cauză că nu se investeşte coerent în incluziunea profesională pe piaţa muncii a rromilor. Dacă ţinem cont că măsura de creştere a TVA-ului de la 19% la 24% aduce la buget estimat nouă sute de milioane de euro, ne dăm seama de dimensiunea excluziunii sociale în construcţia - hai să zicem aşa - Produsului Intern Brut al României".

Gelu Duminică, despre situaţia rromilor.
Ascultă Download

Comentarii

Publică un comentariu nou
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Taguri HTML permise: <a> <em> <strong> <cite>
  • Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Vocile RFI RO
Jurnal Economic RFI & HotNews
Login
Actualitatea internaţională 24H/24
Radio France Internationale Franta France 24
Conţinut popular
Soluţie implementată de Tremend