Liderul comunist nord-coreean Kim Jong-Il declară că scopul său este denuclearizarea peninsulei coreene, declaraţie considerată de bun augur pentru reluarea negocierilor de dezarmare nucleară, boicotate în ultimul an de Coreea de Nord.
Declaraţia liderului comunist de la Phenian, citată de Agenţia China Nouă intervine după o întrevedere între Kim Jong-Il şi un înalt demnitar chinez. E vorba de Wang Jia-Rui, care răspunde de afacerile externe în conducerea Partidului Comunist Chinez.
El a fost primit de preşedintele nord-coreean, căruia i-a transmis un mesaj de la omologul chinez, Hu Jintao. China, aliatul cel mai important al Coreei de Nord este ţara care are cea mai mare influenţă asupra regimului de la Phenian.
Coreea de Nord afirmă că este gata să renunţe la programul său nuclear militar, imediat ce Statele Unite vor înceta să aibă o atitudine ostilă împotriva sa, ceea ce ar putea arăta că nord-coreenii ar fi dispuşi să ia din nou parte la negocierile internaţionale, pe care le boicotează în ultimele luni.
În orice caz, subsecretarul ONU însărcinat cu afacerile politice, Lynn Pascoe se află marţi, 9 februarie, în capitala nord-coreeană, pentru a insista în acest sens.
La negocierile privitoare la înarmarea nucleară a Coreei de Nord iau parte, pe lângă nord-coreeni, reprezentanţi din Statele Unite, Rusia, China, Japonia şi Coreea de Sud. Toţi aceştia încearcă să convingă regimul comunist din nord să renunţe la armele sale nucleare, în schimbul unui ajutor umanitar şi economic, de care are atâta nevoie.





Comentarii