Fundașul Cătălin Fercu a înscris unicul eseu al Stejarilor în partida cu Georgia
România a învins Belgia la Bruxelles, unul dintre eseurile Stejarilor fiind marcat de aripa Jack Cobden
Una dintre revelațiile anului 2017 a fost tânărul fundaș Marius Simionescu, care aici marchează un eseu pentru echipa sa, Timișoara Saracens
Aripa Will Helu marchează un eseu spectaculos pentru Timișoara Saracens în partida cu Padova din calificările Cupei Challenge câștigată cu 29 - 25
În noiembrie Stejarii au învins Samoa la București cu 17 - 13 unul dintre cele două eseuri ale lor fiind marcat de taloneur-ul Andrei Rădoi
Samoanii au jucat pentru prima dată în România după 28 de ani și au executat tradiționalul lor dans de luptă, Siva Tau, înaintea meciului de pe stadionul Arcul de Triumf
Chris Ashton marchează primul eseu pentru Saracens în finala Cupei Campionilor, câștigată cu 28 - 17 împotriva echipei Clermont Auvergne din Franța
Saracens au câștigat la Edinurgh pentru al doilea an consecutiv Cupa Campionilor
Stade Francais a câștigat competiția europeană numărul 2, Challenge Cup, învingând pe Gloucester în finală cu 25 - 17
La Edinburgh s-a desfășurat prima finală a Trofeului Continental în care Enisei STM a învins pe Krasnîi Yar cu 36 - 8
În 2017 rugby-ul feminin a ajuns în prim plan prin Cupa Mondială. În Anglia prima ediție semi-profesionistă a campionatului a fost dominată de Harlequins și Saracens, cele din urmă învingătoare în derby-ul dintre ele cu 28 - 19
Rugby-ul feminin este foarte antrenant, un joc cursiv, cu eseuri spectaculoase ca acesta marcat de Saracens

În 2017 echipa României - Stejarii - a învins pentru prima oară Georgia după șapte ani, 8 - 7 pe Stadionul Arcul de Triumf și a câștigat Cupa Europeană a NațiunilorRomânia 8 Georgia 7