Lupta pe înaintare a fost una aprigă (Saracens în roșu)
Celebra aripă sud-africană Bryan Habana a fost foarte aproape de marcarea unui eseu pentru Toulon în minutul 3
Cealaltă aripă de la Toulon, fijianul Josia Tuisova, a ratat incredibil, scăpând balonul în but
Treptat, Saracens au preluat inițiativa și au atacat pe înaintare, mai ales prin numărul 8, Jackson Wray - omul meciului
Jim Hamilton a fost impecabil în margine, înlocuindu-l pe titularul George Kruis, accidentat
Internaționalul georgian, Mamuka Gorgodze, a fost ca de obicei combativ sub tricoul lui Toulon
Mijlocașul la grămadă Richard Wigglesworth a dirijat adeseori jocul prin loviturile sale de picior "box-kick"
Singurul eseu al meciului a fost marcat de aripa Chris Ashton, care a pătruns printre celebrii Ma'a Nonu și Matt Giteau
Ashton va juca din toamnă la ... Toulon
Meciul a fost arbitrat de de celebrul arbitru galez Nigel Owens

Campionii en titre ai Europei și ai Angliei, Saracens, au învins la Londra pe RC Toulon, foștii tripli campioni ai Europei din 2013, 2014 și 2015, cu 10 - 3 în ultima rundă a grupelor de calificare ale Cupei Campionilor Europeni. Ambele echipe s-au calificat în sferturile de finală ale competiției în urma acestui rezultat.