Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Cupele europene la rugby: runda a patra - rezultate complete

lozowski.jpg

Clermont 24 Saracens 21
Alex Lozowski a marcat unul din cele două eseuri ale Saracens în derby-ul cu Clermont câștigat de francezi cu 24 - 21
Image source: 
http://www.epcrugby.com

Echipele din Franța, Irlanda și Țara Galilor și-au continuat în runda a patra dominarea din runda precedentă în Cupa Campionilor, în timp ce în Challenge Cup cu o singură excepție gazdele au câștigat toate meciurile. 

Cupa Campionilor

Grupa1: Ulster 52 Harlequins 24, Wasps 21 La Rochelle 3

Clasament: La Rochelle 15 puncte, Ulster 13, Wasps 10, Harlequins 2

Grupa 2: Clermont 24 Saracens 21, Swansea Ospreys (pilierul moldovean Dmitri Arhip a marcat une eseu) 32 Northampton 15

Clasament: Clermont 18, Ospreys 13, Saracens 11, Northampton 1

Grupa 3: Leinster 22 Exeter Chiefs 17, Montpellier 36 Glasgow Warriors 26

Clasament: Leinster 18, Montpellier 13, Exeter Chiefs 9, Glasgow Warriors 2

Grupa 4: Leicester Tigers 16 Munster 25, Racing 92 Paris 29 Castres (cu pilierul Tudor Stroe înlocuit de Mihăiță Lazăr) 7

Clasament: Munster 15, Racing 92 11, Castres 7, Leicester 6

Grupa 5: Bath 26 Toulon 21, Benetton Treviso 12 Llanelli Scarlets 31

Clasament: Bath 13, Toulon 13, Scarlets 12, Benetton 3

Challenge Cup

Grupa 1: Newport Gwent Dragons 25 Newcastle Falcons 27, Bordeaux Begles 36 Enisei STM 27

Edinburgh 78 Krasnîi Yar 0Edinburgh a stabilit scorul acestei ediții în fața lui Krasnîi Yar din Rusia: 78 - 0

Clasament: Newcastle 18, Bordeaux 11, Dragons 11, Enisei 1

Grupa 2: Lyon 21 Stade Toulousain 11, Cardiff Blues 14 Sale (cu pilierul Alex Țăruș intrat pe teren în minutul 51) 6

Clasament: Blues 13, Lyon 9, Toulouse 8, Sale 7

Grupa 3: Pau 26 Agen 12, Gloucester 69 Zebre 12

Clasament: Pau 19, Gloucester 16, Agen 5, Zebre 3

Grupa 4: Edinburgh 78 Krasnîi Yar (cu înaintașii moldoveni Andrei Mahu, Victor Arhip și Oleg Prepeliță) 0, London Irish 20 Stade Francais 26

Clasament: Edinburgh 20, Stade Francais 12, Londin Irish 6, Krasnîi Yar 5

Grupa 5: Oyonnax (flankerul Valentin Urasche a marcat un eseu) Worcester Warriors 20, Connacht 55 Brive 10

Clasament: Connacht 19, Worcester 12, Brive 7, Oyonnax 4  

Runda următoare, a cincea, se joacă în perioada 11 - 14 ianuarie 2018

317