Simona Halep este numărul 1 mondial!

China Open

Simona Halep va urca oficial luni pe locul 1 al clasamentului mondial WTA, după ce sâmbătă dimineața a învins-o în semifinalele turneului de la Beijing pe letona Jelena Ostapenko cu scorul de 6-2, 6-4.

Halep face istorie! Jucătoarea de 26 de ani este a 25-a numărul unu mondial de la introducerea clasamentului oficial în 1975, și prima jucătoare româncă din toate timpurile care ocupă această poziție”, titrează site-ul oficial WTA, care adaugă faptul că Halep o detronează pe spaniola Garmine Muguruza, care a fost numărul 1 timp de 4 săptămâni.

După ce a învins-o, pentru prima oară în carieră, în optimi, pe Maria Sharapova, şi a trecut clar în sferturi de cea care o eliminase la ultimul turneu, de la Wuhan, Daria Kasatkina, Halep a reușit să-și ia revanșa în fața letoniei, care a învins-o anul acesta în finala de la Roland Garros, barându-i atunci drumul spre locul 1 mondial.

Simona a mai avut ocazia de alte două ori anul acesta să treacă pe primul loc în lume.

Al doilea meci care îi putea aduce fericirea Simonei a avut loc la Wimbledon. În sferturile de la All England Club, Halep era nevoită să o învingă pe favorita gazdelor, Johanna Konta. Și atunci, Simona a fost la două mingi de victorie, dar a pierdut până la urmă, 7-6, 6-7, 4-6.

În finala de la Cincinnati, Halep se afla din nou față în față cu istoria, dar nu a avut nicio șansă în fața spaniolei Garbine Muguruza. Iberica i-a administrat adversarei una dintre cele mai grele înfrângeri din carier: 6-1, 6-0.

La Beijing Simona Halep le-a învins în această săptămână pe Alison Riske, scor 6-3, 3-6, 6-2, Magdalena Rybarikova, care s-a retras la scorul de 1-6, 1-2, Maria Sharapova, învinsă cu un dublu 6-2, şi Daria Kasatkina, 6-2, 6-1.

Letona a ajuns în semifinale după ce a trecut de Samantha Stosur, Shuai Peng şi Sorana Cîrstea, fără a pierde vreun set.

În finala de la Beijing Simona va juca cu învingătoarea din cealaltă semifinală, care le va opune, tot azi, de la ora 14.30 ora României, pe cehoaica Petra Kvitova și franțuzoaica Caroline Garcia.