Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Cupele europene la rugby - runda 2 - rezultatele complete

dsc_5443.jpg

Saracens 36 Ospreys 34
Campionii europeni, Saracens, au învins pe Swansea Ospreys cu 36 - 34 după un meci palpitant arbitrat de Marius Mitrea
Image source: 
Petru Clej

În Cupa Campionilor Europeni la rugby trei echipe, Saracens, Leinster și La Rochelle au punctaj maxim - 10 puncte - după două runde, în timp ce în Challenge Cup (competiție numărul 2), doar Edinburgh a acumulat acest număr de puncte. 

La sfârșitul săptămânii s-au înregistrat rezultatele: 

Cupa Campionilor

Grupa 1: La Rochelle 41 Ulster 17, Wasps 41 Harlequins 10

Clasament: La Rochelle 10, Wasps 5, Ulster 4, Harlequins 1

Grupa 2: Saracens 36 Swansea Ospreys (cu pilierul moldovean Dmitri Arhip) 34, Clermont Auvergne 24 Northampton Saints 7

Clasament: Saracens 10, Clermont 9, Ospreys 3, Northampton 0

Grupa 3: Glasgow Warriors 18 Leinster 34, Montpellier Herault 24 Exeter Chiefs 2

Clasament: Leinster 10, Exeter 8, Montpelier 3, Glasgow 0

Grupa 4: Leicester Tigers 54 Castres (cu pilierul Mihăiță Lazăr înlocuit de Tudor Stroe) 29, Munster 14 Racing 92 Paris 7

Clasament: Leicester 6, Munster 6, Racing 92 5, Munster 4

Grupa 5: Llanelli Scarlets 13 Bath 18, Benetton Treviso 29 RCToulon 30

Clasament: Bath 8, Toulon 8, Llanelli 2, Treviso 0

Challenge Cup

Grupa 1: Bordeaux Begles (cu pilierul moldovean Maxim Cobîlaș) 20 Newcastle Falcons 21, Enisei STM Krasnoyarsk (cu flankerul moldovean Maxim Gargalîc) 21 Newport Gwent Dragons 28

Clasament: Newcastle 9, Bordaux 6, Dragons 6, Enisei 1

Grupa 2: Stade Toulousain 15 Cardiff Blus 17, Lyon OU 27 Sale Sharks (cu pilierul Alexandru Țăruș) 24

Clasament: Cardiff 9, Lyon 4, Toulouse 3, Sales 3

Grupa 3: Gloucester 61 Agen 16, Zebre 33 Pau 38

Clasament: Pau 9, Gloucester 6, Agen 5, Zebre 1

Grupa 4:  Krasnîi Yar Krasnyarsk (cu moldovenii Andrei Mahu în linia a II-a și Victor Arhip flanker) 14 Edinburgh 73, Stade Francais Paris 7 London Irish 44

Clasament: Edinburgh 10, London Irish 5, Krasnîi Yar 5, Stade Francais 2

Grupa 5: Brive 38 Oyonnax 13, Connacht 15 Worcester Warriors 8

Clasament: Connacht 9, Worcester 6, Brive 5, Oyonnax 0

Runda a treia are loc între 7 și 10 decembrie anul acesta. Pentru sferturile de finală se califică din ambele competiții câștigătoarele celor cinci grupe plus cele mai bine trei clasate echipe de pe locul al doilea. Meciurile se desfășoară pe terenul celor patru câștigătoare de grupe cel mai bine clasate. 

224