20°C
Bucharest
sculta RFI online
info_main_1
info_main_r

Concurs Misiune Paris

 

Eva se confrunta cu un inamic care caută să restaureze al doilea Imperiu Francez.

Jurnal RFI
Ascultă Ediţia orei 10.
Asculta - Jurnalul orei RFI România - ora 10
Asculta ce spun ziarele
Presa internaţională
Asculta - Presa internaţională
Presa românească
Asculta - Presa românească
Cronica Saptaminii
Ecologie
Asculta - Ecologie
Economie
Asculta - Economie
Dosar RFI
Vignette RoquetailladeCastelele din Franţa
Reşedinţe somptuoase, castelele ne povestesc o parte din istoria Franţei. Această serie documentară ne va purta însă departe de Versailles şi alte mari palate, pentru a ne prezenta castele de familie, în compania proprietarilor lor.
Nu rata!

Cine plătește pentru fraudele în asigurări?

 

Marţi, 16 martie, de la 13h30, ascultă Gândeşte BIZ, o dezbatere moderată de Constantin Rudnitchi.

 

Tema emisiunii: modul şi gradul în care fraudele afectează businessul companiilor de asigurare.

 

Invitaţii emisiunii: Mădălin Roşu, şef Serviciu Managementul Daunelor, GENERALI Asigurări, Alexandru Ciuncan, secretar general, Asociaţia pentru Promovarea Asigurărilor şi Alex Roşca, redactor şef, Publicaţiile PRIMM.

Vocile Serii

 

Azi, de la 19h10, invitatul lui Ovidiu Nahoi la Vocile Serii este scriitorul şi publicistul Florin Iaru.

 

O discuție sinceră şi fără menajamente pornind de la întrebarea: Ce este România?

Abonare newsletter
Jurnal economic RFI & Hotnews
Hotnews logoSebastian Vlădescu: Din martie vom fi în grafic cu încasările la buget, iar în privința ieșirii din criză, suntem pe drumul cel bun. Investitorii germani și austrieci au fost cei mai interesați de eurobondurile românești. Logan a fost cea mai vândută mașină străină pe piața rusă în primele două luni.
Asculta - Jurnalul Economic RFI & HotNews 16 Martie
Bloguri
Matei Visniec
Cronica Insolita - Matei Visniec
Cronica Insolita
mai multe posturi
Andreea Pietrosel
De Dupa Microfon - Andreea Pietrosel
De Dupa Microfon
mai multe posturi
1
Blog Trotter Matinal
Utilizatorii de Twitter
Multe dintre persoanele care au cont pe Twitter sunt inactive. Datele unui studiu arată că peste 70% din utilizatorii platformei nu au postat mai mult de 10 mesaje şi s-au înscris în rețea ca să poată urmări conturile de twitter ale vedetelor preferate.
Asculta - Utilizatorii de Twitter
Planeta Verde
logo Apa NovaCum combatem poluarea cu gaze de eşapament ?
Organizaţia Salvaţi Dunărea şi Delta va planta câte un copac pentru fiecare odorizant de maşină cumpărat de şoferi din anumite staţii de benzină.
Asculta - Cum combatem poluarea cu gaze de eşapament ?
Sondajul saptamanii
Cum credeţi că va fi nivelul dvs. de trai în 2010, comparativ cu anul 2009 ?
Mai bun - 25.89%
Mai prost - 58.03%
La fel - 16.07%
Total voturi: 112
Top RFI

Ediţia 24

1. CHARLIE WINSTON - Kick the Bucket 
2. ROBERT FRANCIS - Junebug 
3. MILOW - You Don't Know

 

 

 

Top RFI - ediţia 24
Asculta - Top RFI - ediţia 24

muzica

Arhiva RFI
martie 2010
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04

telefoane mobile

Programul de azi
10:00 Zebra
13:00 Jurnal
13:30 Gandeste BIZ
14:00 RFI 360
13 octombrie 2009
Bookmark and Share Email Print

Stanomir la RFI : Emil Boc ar putea fi propus din nou ca premier

• Preşedintele îl poate propune tot pe Emil Boc pentru postul de prim-ministru.
• Şeful statului este cel care face propunerea privind viitorul premier.
• Guvernul Boc 2 a fost demis, după adoptarea moţiunii de cenzură.
Audio Stiri, Politica, www.rfi.ro
Audio player
Ioan Stanomir, despre căderea Guvernului.Ioan Stanomir, despre căderea Guvernului.
Video player

Emil Boc poate fi propus din nou pentru postul de prim-ministru. O spune la RFI expertul în drept constituţional Ioan Stanomir (audio). El precizează că ultimul cuvânt îl are preşedintele ţării, care are dreptul constituţional de a propune o persoană pentru funcţia de şef al Guvernului.

"Orice este posibil, inclusiv ca fostul prim-ministru să fie revalidat din punct de vedere al candidaturii de către preşedintele Traian Băsescu. Or trebuie să vă amintesc că persoana care desemnează funcţia de candidat la funcţia de prim-ministru este preşedintele Traian Băsescu. Eu mă întreb retoric : poate preşedintele Traian Băsescu să desemneze pe cineva pe care însuşi Traian Băsescu nu-l agreează ? Omul propune, Dumnezeu dispune, spunea o vestită zicătoare franceză în traducere românească. În cazul nostru, Parlamentul propune, preşedintele dispune, mi se pare sufficient de clar acest mecanism".

Guvernul Boc 2 a fost demis. Moţiunea de cenzură iniţiată de PNL şi UDMR a fost adoptată, marţi, 13 octombrie. În favoarea moţiunii au votat 254 de parlamentari, în timp ce 176 de senatori şi deputaţi s-au pronunţat împotrivă.

Pentru adoptarea moţiunii de cenzură erau necesare 236 de voturi favorabile. Este prima dată după evenimentele din decembrie 1989 când o moţiune de cenzură trece în Parlament.

Liderul PSD Mircea Geoană face un apel la preşedintele Traian Băsescu şi-i cere să se ridice deasupra "interesului electoral personal". Mircea Geoană cere înlocuirea Guvernului Boc 2 cu un Executiv format din "profesionişti independenţi".

Guvernul a pierdut o bătălie, dar nu şi războiul, declară de partea sa premierul Emil Boc.

Mai multe despre: ioan stanomir, guvern, premier, prim ministru, motiune de cenzura
Sursa: Cosmin Ruscior, Liliana Simionescu

Nume:
Email:
Mesaj:
Cod securitate:
Mesajul se trimite! Va rugam asteptati!
Vezi ce se spune la RFI Romania

Corespondentii RFI
Senatorul Viorel Badea şi-a deschis birou parlamentar la Chişinău
Senatorul român, Viorel Badea şi-a deschis birou parlamentar la Chişinău. De asistenţă, vor beneficia atât cetăţeni moldoveni cât şi români. Oamenii vor fi primiţi în audienţă trei zile pe săptămână. Detalii ne oferă corespondenta RFI la Chişinău, Valeria Viţu.
Asculta - Senatorul Viorel Badea şi-a deschis birou parlamentar la Chişinău
Invitatul diminetii
Daniel Funeriu, ministrul Educaţiei
„De când am preluat funcţia de ministru, de două luni şi jumătate, am avut cinci întâlniri cu toţi liderii sindicali, ceea ce înseamnă aproximativ o întâlnire la două săptămâni şi am vorbit de nenumărate ori la telefon. Cred că este nedrept pentru oamenii din Minister, care într-adevăr lucrează şi vor să ţină contactul cu partenerii noştri, să fim acuzaţi de asemenea lucruri”.
Asculta - Daniel Funeriu, ministrul Educaţiei

Francofonia in Romania

Fapt Divers
Video RFI Romania

Bloguri
Alexandru Papilian
Efemeride Pariziene - Alexandru Papilian
Efemeride Pariziene
mai multe posturi
Cristi Popescu
Viata in fotografii - Cristi Popescu
Viata in fotografii
mai multe posturi
Mihaela Gherghisan
Blog European - Mihaela Gherghisan
Blog European
mai multe posturi
1 2
Calatorii si Afaceri
InterraVacanta Amsterdam
Amsterdam este cunoscut pentru portul său istoric, pentru Rijksmuseum care este şi muzeul Naţional şi pentru cartierul felinarelor roşii. De asemenea este supranumit "Veneţia Nordului" datorită numeroaselor canale care îl străbate.
Art Cultura
Dan Parvu in studioul RFICe înseamnă să traduci un text de Emil Cioran ?
Invitatul lui Dan Pârvu la Art Cultura a fost  Vlad Russo, traducător specializat în opera lui Emil Cioran.
Asculta - Ce înseamnă să traduci un text de Emil Cioran ?
Cronica Insolita

“Crimă şi pedeapsă, de la Goya la Picasso”  expozitia gazduita de Musée d’Orsay se anunţă deja ca unul din evenimentele culturale şi mediatice ale acestei prime jumătăţi de an, cu atît mai mult ci cît este însoţită de o serie întreagă de colocvii, proiecţii de filme şi dezbateri pe tema răului...

RFI Romania
RFI Romania on Facebook
Dezbaterea zilei

Credeţi că rata şomajului din România va atinge 10% în anul 2010 ? Sunaţi-ne la numărul de telefon 021.528.0.555 şi spuneţi-ne părerea voastră.

021.528.0.555 este numărul de telefon la care aşteptăm să ne spuneţi ce părere aveţi despre evoluţia şomajului în 2010 (apel cu tarif normal).

Mesajele cele mai interesante vor fi difuzate în emisiunea 40 de minute difuzată de luni până vineri cu începere de la ora 18h20.

 

 

hemoroizi

Login
Utilizator:
Parola:
Inregistrare
Recuperare parola


ld
close
close
Recomanda prin e-mail linkul acesta!
Catre (e-maulurile prietenilor despartite prin virgula )
De la ( e-mailul tau )
Mesaj aditional ( optional )
Pagina generata in 0 secunde