





BNR: Avem rezerve valutare de 31,5 miliarde de euro şi 103 tone de aur, valorând alte 3,2 miliarde euro. Dacia ocupă primul loc în Franţa după creşterea înmatriculărilor din august. GfK: Cumpărăturile casnice au înregistrat în perioada ianuarie-iunie 2010 primul declin din ultimii zece ani.

Ce se ascunde în spatele reabilitării termice a blocurilor ?Diferenţe masive de preţ, lucrări de mântuială şi finanţări tăiate : aşa arată reabilitarea termică a blocurilor, în anul 2010. Cosmin Ruscior a discutat pe Planeta Verde cu preşedintele asociaţiei ALMA-RO, Adrian Bădilă.

Clasament
1. JULIAN PERRETTA - Wonder Why
2. OWL CITY - Fireflies
3. LADY ANTEBELLUM - Need You Now

| 20:00 | RFI Monde |
Tragedie în fotbal : un portar al naţionalei Germaniei a murit
• Portarul naţionalei Germaniei a murit la vârsta de 32 de ani.
• Robert Enke s-ar fi sinucis, potrivit anchetei.
• Fotbalistul s-a aruncat în faţa unui tren. |


Şoc în sportul german : unul dintre portarii naţionalei de fotbal, Robert Enke a murit. El avea 32 de ani. Goal-keeper-ul echipei Hanovra s-ar fi sinucis, aruncându-se în faţa unui tren.
"A existat un accidentat mortal la calea ferată. El a fost călcat de tren şi a murit din cauza rănilor. Este vorba de o sinucidere", declară purtătorul de cuvânt al Poliţiei din Hanovra.
"Suntem în stare de şoc. Nu ştiu ce să spun", declară managerul naţionalei Germaniei, Oliver Bierhoff. Preşedintele clubului Hanovra, Martin Kind este şi el şocat : "A fost un accident. Este o catastrofă. Nu reuşesc să înţeleg".
Robert Enke a fost rezerva lui Jens Lehmann la Euro 2008. El şi-a început cariera la Borussia Mönchengladbach, jucând apoi la Benfica Lisabona. A evoluat o perioadă scurtă la FC Barcelona, unde nu a reuşit să se impună ca titular.
Robert Enke pleacă apoi în Turcia, unde are o experienţă şi mai traumatizantă la Fenerbahce. Primul şi ultimul său meci oficial a fost un dezastru : Robert Enke încasează trei goluri, după care fuge din Turcia în timpul nopţii şi rămâne în şomaj şase luni. Evoluează ulterior pentru o perioadă la echipa spaniolă Tenerife.
Presa germană de miercuri are un singur subiect prezent pe primele pagini : vestea sinuciderii portarului naţionalei de fotbal. Ziarul Bild ne dă şi ora exactă a dramei : 18 şi 17 minute.
FAZ şi Die Zeit dau cuvântul unor apropiaţi ai sportivului. Franz Beckenbauer se declară "întristat la nesfârşit" de această dispariţie. O sinucidere evocată atât în Marea Britanie de The Guardian, cât şi în Luxembourg, de ziarul Tageblatt.
Sursa: Cosmin Ruscior, Vasile Damian
Fundaţia franceză Veolia Environnement şi UNICEF Moldova au lansat un amplu proiect prin care toate şcolile din ţară vor fi renovate conform standardelor europene. Această iniţiativă îşi propune îmbunătăţirea calităţii educaţiei pentru toţi copii, inclusiv şi cei cu dizabilităţi. Este o premieră pentru Moldova iar primele două şcoli au fost inaugurate. Corespondentul RFI la Chişinău, Valeria Viţu, are detalii.

"Nu e nici măcar o problemă politică. Aş vrea ca lucrurile să fie foarte clare. Criteriile pentru admiterea în spaţiul Schengen sunt criterii tehnice, criterii legate de verificarea capacităţii României din punct de vedere al organizării, al dotării, al personalului de a asigura frontiera externă a unui spaţiu Schengen extins”.

Influenţa zidurilor de la Avignon asupra festivalului
Dacă oraşul Avignon nu şi-ar fi păstrat intacte zidurile, festivalul n-ar fi fost ceea ce este… Poate sună ca o platitudine, dar marea fascinaţie pe care o produce oraşul vine în primul rînd de la ziduri şi doar în al doilea rînd de la Palatul Papilor şi de la faptul că 9 papi s-au perindat în secolul al XIV-lea pe la Avignon.























