Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Teatrul Ţăndărică: Festivalul de vară "Teatru, stradă şi copil"

afis-teatrustrada-copil-2013-site.png

Teatrul Ţăndărică: Festivalul de vară "Teatru, stradă şi copil"

Teatrul de Animație Ţăndărică, cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti, sub egida UNIMA România şi ASSITEJ România vă aşteaptă în perioada 18 mai - 22 septembrie 2013 la cea de-a treia ediție a Stagiunii de vară “TEATRU, STRADĂ ȘI COPIL”.

"Fă ceva diferit! Ia un copil şi du-l azi la teatru!" este motto-ul acestui proiect care are misiunea de a duce cultura acolo unde ea nu este o prezență obișnuită sau lipsește cu desăvârșire, reuşind să devină un puternic promotor al educației prin artă, atât în București cât și în alte oraşe din țară. 

Din data de 18 mai vor avea loc o serie de manifestări artistice care se vor desfăşura atât la Teatrul Itinerant Ţăndărică, aflat în Parcurile "Alexandru Ioan Cuza" (IOR)- Sector 3,  "Lumea Copiilor"- Sector 4 și "Crângași"- Sector 6, la Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City, cât şi la Sala Lahovari a Teatrului Ţăndărică. Ca şi anul trecut, în cadrul acestui proiect, Teatrul Ţăndărică va susţine spectacole în importante orașe din țară - Arad, Câmpina, Urziceni, Buzău, Piteşti, Oradea şi din Republica Moldova - Chişinău.

De asemenea, copiii se vor bucura de atelierele susținute de SOS-Mașina cu Jucării, un proiect social mobil al asociației SOS Satele Copiilor, care desfășoară o gamă variată de activități ludico-educative.  

Acestui proiect i s-au alăturat: Teatrul Clasic "Ioan Slavici" din Arad, Filarmonica Natională din Chişinău, Teatrul "Proiect" Câmpina, Casa de Cultură din Urziceni, Teatrul "George Ciprian" din Buzău, Teatrul "Alexandru Davilla" din Piteşti, Teatrul "Regina Maria" din Oradea, Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City, SOS Satele Copiilor România și Educ-Art.

 

PROGRAM 22 - 30 mai

STAGIUNEA DE VARĂ "TEATRU, STRADĂ ŞI COPIL" 

Teatrul Itinerant ȚĂNDĂRICĂ - Parcul Alexandru Ioan Cuza (IOR), sector 3

 

Miercuri, 22 mai, ora 10.00 

PĂCALĂ

Un text de Cristian Pepino după motive populare

Regia: Ioan Brancu

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bãlan

Distribuţia: Mihai Dumitrescu / Dan Codreanu, Gabriel Apostol / Ioan Brancu, Alina Teianu/Daniela Ruxandra Mihai, Ilona Hrestic/Florentina Tănase, Alina Petrescu/Roxna Vișan, Marin Fagu/George Simian.

 

Joi, 23 mai, ora 10.00 

ALBĂ CA ZĂPADA

după Fraţii Grimm

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia:  Cristian Pepino

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Marin Fagu/Viorel Ionescu, Mariana Zaharia/ Petronela Purima, Cristian Mitescu/Ioan Brancu, Adrian Lefter, Graţiela Ene/ Ioana Chelaru Popovici.

 

Vineri, 24 mai, ora 10.00 

CAPRA CU TREI IEZI

după Ion Creangă

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia: Gabriel Apostol

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Ioana Chelaru Popovici/ Ilona Hrestic, Cristian Mitescu/Viorel Ionescu, Liliana Gavrilescu/Dora Ortelecan Dumitrescu, Mariana Zaharia/Roxana Vişan, Marin Fagu/ Florin Mititelu.

 

Sâmbătă, 25 mai, ora 10.00 si 12.00 

LAMPA LUI ALLADIN

După o poveste din 1001 nopţi

Regia şi scenariul: Cristian Pepino

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bãlan

În distribuţie: Marin Fagu/ Viorel Ionescu, Mihai Dumitrescu/ Ioan Brancu, Cristian Mitescu/ Dan Codreanu, Graţiela Ene/Angela Filipescu, Alina Teianu/Geo Dinescu, Roxana Vişan/Ioana Chelaru Popovici, Adrian Lefter/George Simian.

 

Duminică, 26 mai, ora 10.00 si 12.00 

MICA SIRENĂ

După Hans Christian Andersen

Regia şi scenariul: Gabriel Apostol

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Viorel Ionescu/George Năstase, Ioan Brancu/Cristian Mitescu, Victor Bucur/Adrian Lefter, Alina Petrescu/Roxana Vișan,   Mariana Zaharia/ Petronela Purima. 

Voce Mica Sirenă: Monica Madas.

 

Marti, 28 mai, ora 10.00 

MOTANUL ÎNCĂLŢAT

adaptare de Cristian Pepino dupã Charles Perrault

Regia, scenografia şi ilustraţia muzicalã: Cristian Pepino

Costumele: Cristina Pepino

Distribuţia: Alina Teianu, Ioan Brancu, Gabriel Apostol, Mihai Dumitrescu, Alina Petrescu/Eugenia Barbu.

 

Miercuri, 29 mai, ora 10.00 

CAPRA CU TREI IEZI

după Ion Creangă

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia: Gabriel Apostol

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Ioana Chelaru Popovici/ Ilona Hrestic, Cristian Mitescu/Viorel Ionescu, Liliana Gavrilescu/Dora Ortelecan Dumitrescu, Mariana Zaharia/Roxana Vişan, Marin Fagu/ Florin Mititelu.

 

Joi, 30 mai, ora 10.00

PUNGUŢA CU DOI BANI

Adaptare după Ion Creangă

Scenariu, regie şi teme muzicale: Decebal Marin

Scenografia: Carmen Raszovski

Aranjamente muzicale: Dragoş Laurian Cucoş

Distribuţie: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu, Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu.

 

SALA LAHOVARI 

Miercuri, 22 mai, ora 10.00 

ALBĂ CA ZĂPADA

după Fraţii Grimm

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia:  Cristian Pepino

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Alina Teianu/Geo Dinescu, Marin Fagu/Viorel Ionescu, Mariana Zaharia/ Petronela Purima, Cristian Mitescu/Ioan Brancu, Adrian Lefter, Graţiela Ene/ Ioana Chelaru Popovici.

 

Joi, 23 mai, ora 10.00 

JACK ŞI VREJUL DE FASOLE

după povestea populară omonimă 

Regia şi scenariul:Daniel Stanciu

Scenografia:Daniela Drăgulescu

Muzica: Dan Bãlan

În distribuţie: Dora Ortelecan Dumitrescu / Alex Neculce, Roxana Vişan/Ioana Chelaru Popovici, Angela Filipescu/ Florentina Tanase,  Mihai Dumitrescu/ Marin Fagu, Florin Mititelu/Viorel Ionescu.

 

Vineri, 24 mai, ora 10.00 

FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Regia: Daniel Stanciu

Scenografia: Daniela Drăgulescu

Ilustratia muzicala: Vasile Manta

Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu

 

Luni, 27 mai, ora 10.00 

CARTEA JUNGLEI

după Rudyard Kipling

Adaptarea și regia: Adela Moldovan

Scenografia: Eustațiu Gregorian

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima, Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu, Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.   

 

Marti, 28 mai, ora 10.00

CARTEA JUNGLEI

după Rudyard Kipling

Adaptarea și regia: Adela Moldovan

Scenografia: Eustațiu Gregorian

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Angela Filipescu/Grațiela Ene, Florentina Tănase/Petronela Purima, Paul Ionescu/Daniel Stanciu, Cristina Roșiianu/Dora Ortelecan Dumitrescu, Alina Petrescu/Eugenia Barbu, George Năstase/Dan Codreanu, Adrian lefter/Florin Mititelu.  

 

Miercuri, 29 mai, ora 10.00

FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI

Regia: Daniel Stanciu

Scenografia: Daniela Drăgulescu

Ilustratia muzicala: Vasile Manta

Distributia: Simina Constantin, Alina Teianu, Dora Ortelecan Dumitrescu, Viorel Ionescu, Jou-Jou Drăgan, Geo Dinescu

 

Joi, 30 mai, ora 10.00

TOM DEGEŢEL

după P.J.Stahl

Adaptarea: Daniel Stanciu

Regia:  Daniel Stanciu

Scenografia:    Delia Ioaniu

Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Alina Teianu / Ilona Hrestic, Graţiela Ene/Daniela Ruxandra Mihai, Viorel Ionescu / Florin Mititelu, Victor Bucur / George Năstase, Marin Fagu / Daniel Stanciu, Paul Ionescu / Adrian Lefter, Petronela Purima/Dora Ortelecan Dumitrescu.

Mai multe informaţii despre spectacole găsiţi pe www.teatrultandarica.ro