România bate Rusia la dublu, în Cupa Davis

Perechea Marius Copil, Horia Tecău a câştigat, sâmbătă, al treilea meci al întâlnirii România - Rusia in faţa perechii Marat Safin, Dmitri Tursunov. Partida face parte din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis.

Perechea Marius Copil, Horia Tecău a câştigat, sâmbătă, al treilea meci al întâlnirii România - Rusia in faţa perechii Marat Safin, Dmitri Tursunov. Partida face parte din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis şi s-a încheiat cu scorul de 4-6, 6-7 (2/7), 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), 6-4.

Meciul a durat patru ore şi două minute.Tenismanul Horia Tecău a declarat la final că nimeni nu se mai aştepta la acest rezultat după ce jucătorii ruşi conduceau cu 2-0 la seturi." Noi am crezut în şansa noastră, am avut publicul care a fost incredibil. Ne-a dat energia să luptăm până la ultimul punct. Staff-ul nostru a fost alături de noi, ne-a încurajat şi ne-a ajutat cu un sfat când a fost nevoie", a spus Tecău. În Sala Transilvania din Sibiu au fost alături de tenismenii români aproximativ 2.000 de spectatori, între care s-au numărat şi Ilie Năstase, Ruxandra Dragomir, Aurel Muntean, Dumitru Hărădău şi Viorel Hizo. Publicul i-a susţinut permanent pe tenismenii români, cântând imnul naţional în momentele cheie ale meciului.În urma acestui rezultat, scorul general al întâlnirii de la Sibiu este 1-2.

Cele două punte ale Rusiei au fost aduse vineri, 6 martie,după ceMarat Safin l-a învins în primul meci pe Victor Crivoi, cu scorul de 7-6, 6-4, 6-4. Mihail Iujnâi s-a impus apoi în faţa lui Victor Hănescu, scor 6-4, 6-2, 6-4

Învingătoarea întâlnirii de la Sibiu va întâlni în sferturile de finală ale Cupei Davis câştigătoarea confruntării Suedia-Israel. (AO.07.03.09)