Play
Ascultă RFI Romania
Play
Ascultă RFI France
Ascultaţi


Probleme la decontările pentru munca flexibilă. Ministru: Angajații și angajatorii trebuie sprijiniți de AJOFM-uri

probleme_decontare_munca_flexibila_violeta_alexandru.jpg

Violeta Alexandru: alocatiile cresc cu 20%, pensiile vor fi si ele majorate dar nu cu 40% (Sursa foto: Facebook/Violeta Alexandru)
Violeta Alexandru: alocatiile cresc cu 20%, pensiile vor fi si ele majorate dar nu cu 40% (Sursa foto: Facebook/Violeta Alexandru)

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, anunță că există unele probleme în decontarea cererilor pentru munca flexibilă, în contextul pandemiei Covid-19, pentru că unii angajatori au completat greșit documentele.

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, spune la RFI ce soluții există la problema cererilor incomplete de decontare pentru munca flexibilă: ”Încă nu ne exprimăm asupra respingerii acestora, pentru că dorința mea este ca angajații AJOFM-urilor să lucreze cu angajatorii să-și completeze documentele, acolo unde ele sunt incomplete. Dacă documentele arată că nu s-au făcut modificările corespunzătoare în contractele individuale de muncă înregistrate în REVISAL, respectiv dacă documentele arată că nu s-a făcut plata contribuțiilor pentru aceste contracte modificate și pentru salariile aferente, atunci, da, se pune problema respingerii cererii”.

”Primul instinct pe care îl am este să cer AJOFM-urilor ca acolo unde documentele sunt incomplete, să lucreze cu angajatorii, pentru că scopul meu, scopul echipei guvernamentale este să sprijinim angajații și angajatorii și ca să-i putem sprijini, trebuie să lucrăm cu ei să-și completeze documentele”, mai afirmă ea.

 
Violeta Alexandru, despre decontarea pentru munca flexibilă