Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Zebra | Gala Tânărului Actor HOP 2020

ziua-4-5-sept-gala-hop-2019-foto-andrei-gindac_120-1030x726.jpg

Image source: 
https://galahop.uniter.ro/

Ediţia a XXIII-a a Galei Tânărului Actor al cărei director artistic este Gigi Căciuleanu continuă și anul acesta cu tema Teatru coregrafic. DansActorul ca fenomen al teatrului actual.

Toate scenariile sunt permise pentru editia 2020 a Galei Hop. Dintre ele, Uniter a ales cateva care sa impace toate exigentele si situatiile. Am invitat-o pe Aura Corbeanu, vicepresedinte Uniter, sa ne dea detalii.

 

Motto-ul prezentei ediţii este: «ZIS ŞI FĂCUT», proiectarea vorbei şi a corpului în spaţiu.

Anul acesta preselecția s-a desfăşurat pe baza înregistrărilor video trimise online de concurenţi până la data de 15 iulie.

Juriul a fost format din: Ioan Ardelean (actor), Maia Morgenstern (actriță), Alina Nelega (dramaturg), Leta Popescu (regizoare) și Marius Turdeanu (actor).

 

Au fost declarați admiși în Concursul final următorii actori:

 

Secţiunea Individual

  1. Radu Anastas, Universitatea de Arte din Târgu Mureş

  2. Nicolae Dumitru, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Bucureşti

  3. Patricia Gavril, Universitatea de Vest din Timișoara

  4. Vlad Haneș, Universitatea de Arte din Târgu Mureş

  5. Dragoș Ioniță, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  6. Claudia Moroșanu, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  7. Marina Munteanu, Universitatea Naţională de Arte „George Enescu” Iaşi

  8. Mădălina Mușat, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  9. Alexandra Oiște, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Bucureşti

  10. Răzvan Omotă, Universitatea Hyperion, Bucureşti

  11. Teodora Daiana Păcurar, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Bucureşti

  12. Iulia Popa, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

  13. Iulian Trăistaru, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  14. Cristina Tudor, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

  15. Ileana Ursu, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  16. Georgiana Vișan, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Bucureşti

 

Secţiunea Grup

  1. Conflictual, cu: Nikolai Becker, Mihail-Andrei Dominte, Andrei Mărcuță, Iulian Trăistaru, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  2. Dictum Meum, cu Alexandru Ionescu, Alexandru Petcu, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Bucureşti și Robert Iosif, absolvent al Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  3. Pe lună, cu: Bianca Temneanu, Iulian Trăistaruabsolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

  4. Unu pe doi, cu: Ana Baciu, Bianca Temneanuabsolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Toate editiile emisiunii Zebra le puteti gasi la http://www.rfi.ro/tag/zebra.