Play
Ascultă RFI Romania
Play
Ascultă RFI France
Ascultaţi


Actualitatea de vineri, 28 mai 2021

lukasenko_putin.jpg

In plin scandal legat de arestarea lui Roman Protasevici, presedintele belarus, Alexandr Lukasenko merge in Rusia unde se intalneste cu Vladimir Putin.
In plin scandal legat de arestarea lui Roman Protasevici, presedintele belarus, Alexandr Lukasenko merge in Rusia unde se intalneste cu Vladimir Putin.
Sursa imaginii: 
Twitter

In plin scandal legat de arestarea lui Roman Protasevici, presedintele belarus, Alexandr Lukasenko  merge in Rusia unde se intalneste cu Vladimir Putin. Discuțiile au loc în contextul sancțiunilor anunțate de liderii europeni la adresa regimului de la Minsk, dupa deturnarea avionului in care se afla jurnalistul.

sumarul emisiunii 40 de minute 

Berlinul a recunoscut în mod oficial crimele comise de trupele coloniale germane în Namibia drept genocid.  Armata germană a reprimat cu brutalitate extremă mai multe revolte și rebeliuni și a masacrat zeci de mii de oameni.  Germania nu va plăti despăgubiri, ci peste un miliard  de euro pentru finanţarea unor proiecte.

Pe modelul celui organizat in urma cu doua luni la Barcelona, la Paris are loc maine un concert-test, primul de acest gen, în Franta, de la izbucnirea pandemiei. 5000 de persoane, testate in prealabil, se vor afla in sala de concert. Autoritatile sanitare urmaresc daca cateva mii de persoane aflate intr-un spatiu inchis, care vor purta masca dar care nu vor pastra distanta fizicã, pot reprezenta un mediu de contaminare.

 

Toate edițiile emisiunii 40 de minute: https://www.rfi.ro/tag/40-de-minute

 
Emisiunea 40 de minute din data de 28 mai 2021