Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Despre consum responsabil şi ecologie urbană în prima ediţie a festivalului "Viaţa Verde"

In zilele de 17 si 18 Septembrie, cu prilejul Zilelor Bucureștiului și a Zilei Mondiale a Ozonului locuitorii capitalei vor avea parte și de un festival ECO intitulat ‘Viata Verde’ București care se va desfășura în parcul Izvor..

Fiind iniţiat de Asociația Pachamama România, Asociația Connections România, Universitatea Ecologică București și Asociația Pădurea Copiilor, cu sprijinul Primariei Municipiului București, ALPAB și Primăria Sectorului 5, festivalul va prezenta în Parcul Izvor din Bucureşti, proiecte ECO (inclusiv de ecologie urbană), ateliere de reciclare creativă (Recycle Art), ateliere de manufactură tradiţională, expoziţii de pictură, demonstraţii de graffiti şi multe alte surprize. Despre această iniţiativă, Valentin Panduru a vorbit cu Ana Elisabeta Daraban (coordonator proiect "Viaţa Verde" Bucureşti) şi cu Aurelian Virgil Dragne (voluntar).

Programul Evenimentului – Festivalul Alternativelor Durabile

`Viața Verde` București

Parcul Izvor, 17-18 Septembrie 2016, Ediția I

 

  1. ATELIERE CREATIVE

 

Participanți – program S,D – 10-20 (sau parțial, una din zile)

  1. Ateliere creative vii - Mihaela Coman 2M2S
  2. T-shirt Rebrand - Asociația Pădurea Copiilor 2M6S
  3. Reciclare responsabilă - Asociația ECOTECA 2M4SCurent
  4. Ateliere Green Arts - Green Tourism 2M4SCurent
  5. Reciclare pubele și expozițe Parc din PET – Asociația „Planeta Verde” 2M6SCurent
  6. Atelier lumânări - Daniela Radu 1M4SCurent
  7. United hands – Petrișor Munteanu
  8. Moara de hârtie – Dana Georgescu 1M4SCurent
  9. Arte liebere – Crina Cranța 1M3SC
  10. Craftyjust4you – Alexandra Mera 1M4SC,
  11. Atelier de cusut pe tablă - Metal creativ – Larisa Perde
  12. Cercetașii România `Centrul Local Cabana Scout` – Andreea Ionescu
  13. Cosmetică naturală - Maria Mihaiu
  14. Generali România – Atelier artistic – Durabilitatea asigurărilor

 

  1. PROIECTE ECOLOGICE

 

Participanți – program S,D – 10-20 (sau parțial, una din zile)

  1. Asociația Padurea Copiilor – Spirala plantelor aromatice și bricolaj
  2. Asociația EcoAssist – „Plantam fapte bune”
  3. Asociația EcoLogic Maramureș – Managementul ariilor protejate – Creasta Cocoșului, Maramureș
  4. Asociația Ecologică Arcul Carpatin – Orientare turistică și drumeții montane
  5. Asociația Alpina Pro-Mont București – Alpinism și eco-turism montan
  6. Let`s do it Romania – Curățenia generală
  7. Visul Luanei – Conviețuirea în mediul sălbatic
  8. Adoptă un țăran – Încurajează și valorifică viața la țară!
  9. Permacultura România - Gabriel Diaconu
  10. Ograda lui Luca – Agricultură ecologică
  11. Asociația Seneca – Ecologos, Anticafe, Editura (S15-18, D16-)
  12. CanPackRecycling – Reciclare doze de aluminiu (ateliere)
  13. StopCO2 – Responsabilitatea climatică
  14. WWF – Pădurile virgine din România (salvarea mamiferelor mari)
  15. Casa Verde - SC COB SRL, arh. Ileana Mavrodin
  16. Asociația Arhiterra – Arhitectură ecologică și dezvoltare durabilă

Concurs care tratează următoarele teme de `Eco-concept`: Eco-product, Eco-city, Eco-park, Eco-building, Eco-recycle și Eco-lifestyle (lansare Sâmbătă ora 12, cu expoziția/expunerea și premierea Duminică ora 19:30)

 

  1. ȘEZĂTOARE URBANĂ

 

Participanți – program S,D – 10-20

PROGRAMAREA MOMENTELOR ARTISTICE

*SAMBATA*

 

  1. ORA 12:00 - Muzica de atmosferă
  2. ORA 12:30  - Inaugurarea bibliotecii urbane (Raluca Tirnauceanu - editura Litera)
  3. ORA 13:00  -  Folk  - Cosmin și Roxana
  4. ORA 13:30 - Club Alpin PRO-MONT București
  5. ORA 14:00 – Momente de umor – Teatrul Nottara
  6. ORA 14:30 –Concurs despre București
  7. ORA 15:00 - Formațiile Liceului „Gheorghe Lazar” (muzica, teatru, arte plastice, revista)
  8.  ORA 16:00 – Moebius Band (Mihai, Vlad și Silviu)
  9. ORA 16:30 - Clape si voce – Alexandru
  10. ORA 16:45 – Statui Vivante – Liceul Ion Barbu (Catalin Ungureanu)
  11. ORA 17:00 -  Trupa liceul „J. Monnet” (Dl. Lazarescu, 0722 676 652)/au instrumente proprii
  12. ORA 17:30 - Tombolă
  13. ORA 18:00 -  Generația EcoGreen - #Generația2020
  14. ORA 18:30 –  Silviu și Elena Shelan
  15. ORA 19:00 -  Hora din Parcul Izvor (Perinița)
  16. ORA 19:30 -  Dans în picioarele goale

*DUMINICĂ*

  1. ORA 13:00 -  Program cercetași
  2. ORA 13:30 -  Ansamblul de dansuri – Voinea Gabriela
  3. ORA 14:00 - Dezvelirea scutului artizanal `anti-rachetă`
  4. ORA 14:30 – Dansuri tradiționale – comuna Nana
  5. ORA 15:00 – Atelier de percuție interactivă – Slick Drum Events
  6. ORA 15:40 - Folk - Raluca
  7. ORA 16:00 - Folk - Cosmin
  8. ORA 16:30 - Folk – Liceul Kirițescu
  9. ORA 16:45 - Tombola
  10. ORA 17:00  - Program câmpenesc, muzica folclorică
  11. ORA 18:00 - Folk ( Adelina Chucky)

Standuri și ateliere: Generația EcoGreen, #Generația 2020, Teatrul Nottara, Caravana de rulote, Cercetașii România, Editura Litera, Ateliere – improvizație de contact în dans (Oana – S,D 15-17), Atelier de literatură – Haiku (Ana Olimpia), Spațiul de recreere (bănci colorate din paleți), Atelier Graffiti, Bucharest Jamming Collective

 

  1. MIȘCARE ȘI TERAPII COMPLEMENTARE

 

Participanți – program S,D – 10-20 (sau parțial)

MIȘCARE

  1. Move inspire, Ora de dans și Gym Life– ateliere sportive în parc, dans distractiv (S,D 15-19)
  2. Kickboxing – grupuri cu copii și adulți (S,D 17-19)
  3. Slackline (mișcare și echilibristică)
  4. Atelierele Pegas – bicicleta de oraș (închirieri)
  5. Green Revolution – închirieri biciclete
  6. Ateliere sportive pentru adulți și copii (zona Arena)
  7. European Mobility Week – dezvoltarea responsabilă și durabilă a mobilității urbane
  8. Aleea Senzorială (mers/alergare pe materiale naturale și artificiale)
  9. Alergarea și anduranța – crosul, maratonul și ultramaratonul

TERAPII COMPLEMENTARE

  1. Wabi sabi - demonstrații de shiatsu
  2. Grupul de studii București - dispozitive pentru sănătate și instrumente de eficiență energetică
  3. Crina Radu – meditație
  4. Shungit - piatra terapeutică
  5. Lavinia Nedelcu – masaj terapeutic de relaxare
  6. Be Attitude – Adriana Păunescu (ateliere de Theta Healing )
  7. Centrul Solisis – ateliere privind cunoașterea de sine
  8. Arta din Noi – teatru senzorial
  9. Naturalia – alimentația sănătoasă
  10. David Vlădăscau – alimentația naturală RAW
  11.  Etică și viitor – alimentația vegană
  12. Gabriel Negulescu – băuturi răcoritoare vii

 

  1. ȘTIINȚĂ ȘI EDUCAȚIA VIITORULUI

 

Invitații confirmați

  1. Roxana Marin– arbitru dezbatere, Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică (ARDOR)
  2. Universitatea Ecologică București (UEB)
  3. Centrul pentru Studii Complexe (CSC)
  4. Asociația Învață să Zbori (AIZ)
  5. Academia Kogaion
  6. Science Hub (UTCB)
  7. Revista Știință și Tehnică – Oraan Marculescu
  8. OMS România – Tania Rădulescu
  9. Asociația Re-design
  10. Asociația Pachamama România – Simpozionul Pachamama – Fii parte din schimbare
  11.  Rights of Nature Europe
  12. Mind Master – Catalin Zaharia
  13. Institutul pentru Dezvoltare și Inovare (IDEI)
  14. Liceul Tehnologic Mîrsa Avrig
  15. IQWeLT – Education service
  16. Radioclubul de la Facultatea de Fizică București
  17. Asociația pentru Promovarea Educației Deschise
  18. Asociația Iustin Capră
  19. Dan Avasi – Ateliere de fizică și astronomie
  20. Mariana Dicianu – Clasa verde/Die grüne Klasse
  21. AFM – Georgeta Ionescu
  22. ASE – Carmen Rădulescu, Ildiko Ioan
  23. Innovation Travel – Traian Bădulescu
  24. Orășelul cunoașterii
  25. Beia Consult

 

Program SÂMBĂTĂ

Dezbateri, workshopuri, ateliere

 

10-12 Prezentarea ofertelor educaționale ale invitaților – Educația/specializări privind protecția mediului

DEZBATERI (12-18):

  1. Recunoașterea Drepturilor Naturii - (profesori UEB, ASE, studenți, licee – profesori și elevi, ONG-uri, autorități/instituții – AFM etc.)
  2. Ordinea și grija pentru mediul înconjurător urban - cum să implementăm grija față de spațiul în care locuiește cetățeanul urbei pentru a integra aspecte de urbanism, atitudine pro-civică și educație formală și non-formală (viceprimar – Dna Michaela Tomiță Florescu, specialiști urbanism și peisagistică, psihologie și comunicare, profesori UEB, ONG-uri)
  3. Organismele modificate genetic – ce ne rezervă viitorul ingineriei genetice?
  4. EDUCAȚIA încotro? – Noi orientări privind educația viitorului, corelare cu participanți la Înfrățirea Liceelor, grupurile de la șezătoarea urbană și specialiști în educație (AIZ, Academia Kogaion, Centrul Solisis, Asociația Re-design, IQWeLT, Alternativa Pas cu Pas - Step by Step, Educația ACASĂ - Homeschooling)

Workshopuri și ateliere (10-20):

Beia Consult – soluții de telemetrie în protecția mediului

Radioclubul Facultății de Fizică (Universitatea București) – dl. George Cocina

APED – ateliere educaționale prin informație digitală

Dan Avasi – Fizica atractivă și astronomie

Mariana Dicianu – Învățăm de la Natură – germană pentru copii (Von der Natur lernen - Deutsch für Kinder)

 

DUMINICĂ – 18 SEPTEMBRIE 2016

Conferințe, workshopuri, ateliere

 

CONFERINȚE, Seminarii (12 - 18)

  1. Dna. Ileana Mavrodin – arhitect Casa Verde
  2. Dna. Mariana Dicianu – Germană pentru copii (Învățăm de la Natură)
  3. Dr. Pavel Chirilă – Naturalia - nutriție și sănătate
  4. Dna Georgeta Ionescu - AFM
  5. Dl.Florin Munteanu - Centrul pentru Studii Complexe
  6. Dl. Colceag – Inițiative educaționale prin maximizarea potențialului - AIZ și Academia Kogaion
  7. Dna. Laura Gunesch - Asociația pentru Promovarea Educației Deschise
  8. Dl. Oraan Mărculescu - Știință și tehnică 
  9. Dna. Tania Rădulescu – OMS România
  10. Dl.Cătălin Zaharia – MindMaster NLP
  11. Reacții la situații de urgență (prim ajutor, prevenție)
  12. Inițiative ONG – protecția medilui (Planeta Verde, ECOTECA, ECOTIC)
  13. Specialiști/profesori/experți protecția mediului și dezvoltare durabilă (invitați și reprezentanți autorități)
  14. Sportul și mișcarea
  15. Arta și cultură

Workshopuri și ateliere

Similare ca și sâmbătă la care se adaugă:

Casa Verde – arh. Ileana Mavrodin

Orașelul Cunoașterii – ateliere de știință pentru copii

Ceremonia de recunoaștere a inițiativelor de alternative durabile și responsabile (18-20)

 
Despre festivalul "Viaţa Verde" în RFI360