Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Orașul cântă. Program 19 - 22 septembrie 2019

orasul_canta3.jpg

Image source: 
festivalenescu.ro

Orașul cântă oferă bucureștenilor o extindere a proiectelor muzicale ale Festivalului Internațional George Enescu prin peste 250 de evenimente muzicale neconvenționale, ce vor avea loc în parcuri, muzee, centre comerciale și clădiri de birouri din toate colțurile Bucureștiului. Orașul cântă invită publicul la spectacole, concerte corale sau instrumentale și recitaluri susținute de peste 2.000 de copii și tineri din Programul Național Cantus Mundi, precum și de artiști invitați.

Accesul publicului la evenimentele desfășurate în cadrul programului Orașul cântă este liber.

Program 19 - 22 septembrie 2019

 

  • Joi, 19 septembrie

                       

12:00 – 12:30 – Green Gate

            Recital instrumental – percuție și acompaniament

             Interpreți: Robert Mihai Nițu, Andrei Iustin Preda și  Sorin Cristea-Baroti

13:00 – 13:30 – Oregon Park

Corul „Allegretto”, București

19:00 – 20:30 – Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Aulă

Cantus Mundi Unique Experience -  corurile Cantus Mundi și membrii Corului    Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”

                       

  • Vineri, 20 septembrie

           

13:00 – 13:30 –  Timpuri Noi Square

Corul „Consonance”, București

Recital pian - Alexia Dănățică

Recital pian - Abel Corban

13:00 – 13:30 – Floreasca Business Park      

Recital pian

             Interpreți: Andra Valean, Sanziana Tarc, David Lup

Recital pian și violoncel - Raul Vălean

 

  • Sâmbătă, 21 septembrie

11:00 – 12:30 – Muzeul Național al Țăranului Român

            „Fanfara de copii din Ciocănești”, Călărași

12:00 – 13:00 – Mega Mall

Corul „Voci Dobrogene”, Tulcea

        Corul „Anastasis”, Târgoviște

12:30 – 13:30 – Mall Promenada

        Corul „Consonanțe”, Timișoara

Corurile reunite „Ascens”, „Steaua Speranței” și corul Școlii Nr. 45 „Titu Maiorescu, București

13:00 – 14:00 – Mall AFI Cotroceni

Corul „Prietenii cântăreți”, Săcele, Brașov

        Corul „Pastia”, Focșani       

13:30 – 14:30 – Sun Plaza

Corul „Eutherpe”, Arad

Corul „Soli Deo Gloria”, Arad

17:00 – 18:30 – Parcul Circului de Stat

Orchestra „Concertino”, Bacău

Corul „Eutherpe”, Arad

Corul „Soli Deo Gloria”, Arad

17:00 – 18:30 – Parcul Tineretului

        Corul „Consonanțe”, Timișoara

Corurile reunite „Ascens”, „Steaua Speranței” și corul Școlii Nr. 45 „Titu Maiorescu, București

19:00 – 20:30 – Biblioteca Centrală Univesitară „Carol I” – Statuie

Corul „Prietenii cântăreți”, Săcele, Brașov

        Corul „Pastia”, Focșani       

20:00 – 21:30 – Muzeul Național „George Enescu”

Corul „Voci Dobrogene”, Tulcea

        Corul „Anastasis”, Târgoviște

20:00 – 21:30 – Muzeul Național al Literaturii Române (Strada Nicolae Crețulescu nr. 8)

Corul „Cantiamo”, Târgoviște

 

 

  • Duminică, 22 septembrie

12:00 – 13:00 – Mega Mall

      Corul „Consonanțe”, Timișoara

      Corul „Prietenii cântăreți”, Săcele, Brașov

      Street music

12:30 – 13:30 – Mall Promenada

      Corul „Eutherpe”, Arad

      Corul „Soli Deo Gloria”, Arad

 

13:00 – 14:00 – Mall AFI Cotroceni

Corul „Voci Dobrogene”, Tulcea

        Corul „Anastasis”, Târgoviște

13:30 – 14:30 – Sun Plaza

Corurile reunite „Ascens”, „Steaua Speranței” și corul Școlii Nr. 45 „Titu Maiorescu, București

        Corul „Pastia”, Focșani

17:00 – 18:30 – Parcul Circului de Stat

        Corul „Cantiamo”, Târgoviște

       „Fanfara de copii din Ciocănești”, Călărași

        Corul „Anastasis”, Târgoviște

17:00 – 18:30 – Parcul Tineretului

Orchestra „Concertino”, Bacău

Corul „Pastia”, Focș Corurile reunite „Ascens”, „Steaua Speranței” și corul Școlii Nr. 45 „Titu Maiorescu, București

 

Programul evenimentelor desfășurate în Orașul cântă va fi updatat periodic și poate suferi  modificări.