Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Comitetul Olimpic și Sportiv Român îi premiază pe sportivii clasați în primele șase locuri

comitetul_olimpic_si_sportiv_roman_baku_2015.jpg

Comitetul Olimpic și Sportiv Român la Baku
Comitetul Olimpic și Sportiv Român la Baku

Comitetul Olimpic și Sportiv Roman îi va premia la „Casa Olimpică” (Sala Amfiteatru), marti, 7 iulie, începând cu ora 11:00, pe sportivii care s-au clasat pe locurile 1 - 6 la prima ediție a Jocurilor Europene, competiție desfășurată la Baku – Azerbaidjan, în perioada 12 - 28 iunie 2015.

La eveniment, alături de sportivii premiați, vor participa membrii Comitetului Executiv al COSR și conducătorii federațiilor nationale de scrimă, gimnastică, judo, sambo, kaiac-canoe, lupte, box, natație și pentatlon modern, foruri care au avut reprezentanți clasați în primele șase locuri la Jocurile Europene de la Baku.

Echipa Olimpică a României a obținut la ediția inaugurală a Jocurilor Europene trei medalii de aur, cinci de argint, patru de bronz, două locuri 4, nouă locuri 5 și două locuri 6.

Scrimă – două medalii de aur, două de argint, una de bronz și un loc 6 

Locul 1: 
Ana Maria Florentina Brânză, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Amalia Tataran - spada echipe   
Ana Maria Florentina Brânză - spada individual 

Locul 2:
Tiberiu Alexandru Dolniceanu, Florentin Alin Badea, Georgian Madalin Bucur, Iulian Robert Teodosiu - sabie echipe
Tiberiu Alexandru Dolniceanu - sabie individual 

Locul 3: 
Simona Cristina Gherman - spada individual

Locul 6: 
Iulian Robert Teodosiu - sabie individual

Judo – o medalie de aur și un loc 5

Locul 1:
Andreea Stefania Chițu - 52 kg
Locul 5:
Alexandra Larisa Florian - 52 kg 

Gimnastică artistică -  o medalie de argint, două de bronz și doua locuri 5

Locul 2:
Andreea Maria Iridon - bârnă

Locul 3:
Marius Daniel Berbecar - paralele 
Andreea Maria Iridon - paralele 

Locul 5: 
Silvia Andreea Zarzu - sol 
Cristian Ioan Bataga - sărituri

Gimnastică aerobică - o medalie de argint și un loc 6

Locul 2:
Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocser, Lucian Stefan Savulescu, Lavinia Ioana Panaete, Bianca Maria Gorgovan - ansamblu mixt 

Locul 6: 
Lavinia Ioana Panaete, Dacian Nicolae Barna - perechi mixte
 

Kaiac – o medalie de bronz și un loc 4

Locul 3:
Roxana Petronela Borha, Elena Meroniac - K2 - 500 m

Locul 4: 
Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran - K4 - 500 m 

Sambo – o medalie de bronz și patru locuri 5

Locul 3:
Daniela Hondiu - 60 kg

Locul 5:
Radu Malcic  - +100 kg 
Valentin Damian - 74 kg 
Orlando Gruia - 57 kg 
Codrina Mihaela Ionescu - 52 kg 

Înot – un loc 4

Locul 4 - Robert Andrei Glinta - 50 m spate 

Lupte  libere – doua locuri 5

Locul 5:
George Bucur - 65 kg 
Andrea Elena Simon - 63 kg 

Box – un loc 5

Locul 5:
Daniel Florentin Niculescu - 64 kg