
Politică
04 Noiembrie 2021
Cîțu: Am găsit multe lucruri care ne unesc cu PSD. Am putea guverna câte doi ani
motiune_florin_citu.jpg

Florin Cîțu a anunțat conducerea PNL că oprește dezbaterile din Parlament privind introducerea certificatulului verde la locul de muncă pentru ca angajatii de la privat ar fi discriminati.
"Eu cred că am găsit în această seară multe lucruri care pot să ne unească (n.r. cu PSD), de exemplu situaţia de astăzi. Avem o criză în sănătate, energie şi pentru acestea avem nevoie de o guvernare stabiliă. Dacă vom reuşi să facem acest lucru cu PSD, este OK", a spus Cîţu, la Parlament, după întâlnirea echipei de negociere a PNL cu reprezentanţii PSD.
Florin Cîțu a precizat că în discuțiile cu PSD a apărut și o variantă „interesantă”, un premier care să se schimbe la doi ani.
El a subliniat că decizia va fi luată în PNL. Cîțu a spus și că liberalii vor prezenta în partid şi discuţiile cu USR, urmând să fie luată o decizie.