
Politică
Rusia distruge cu buldozerul alimente occidentale
Un compresor a avut nevoie de o oră să distrugă un munte de nouă tone de brânză. Alt lot urma să fie indendiat. Cutii de şuncă au fost, de asemenea, incinerate. Piersici şi roșii urmau să fie distruse cu ajutorul unor tractoare.
Distrugerea alimentelor a provocat un val de furie în rândul activiştilor împotriva sărăciei, care subliniază că ar fi putut să le fie oferite săracilor.
Lideri religioşi ruşi s-au declarat indignaţi de această operaţiune a Moscovei. Unul a catalogat aceste acţiuni ca "nebuneşti, prosteşti şi josnice".
Rusia a suferit în trecutul recent valuri de foamete notorii, care au afectat milioane de oameni.
Peste 258.000 de oameni au semnat o petiţie online prin care-l îndeamnă pe preşedintele Vladimir Putin să ofere hrana din Occident.
Potrivit autorilor petiţiei, embargoul impus unor produse alimentare a condus la creşterea preţurilor şi la penurii care provoacă dificultăţi reale.Inflaţia la preţul alimentelor a atins 20%.
Fostul premier rus Mihail Kasianov a declarat că aproximativ 20 de milioane de cetăţeni ruşi trăiesc sub pragul sărăciei. Distrugerea alimentelor respective este, astfel, dovada unui "adevărat triumf al umanismuui" conducerii ruse, a denunţat el ironic.
De cealaltă parte, Uniunea Europeană (UE) oferă ajutoare exportatorilor de produse lactate, de fructe şi legume, pentru a atenua impactul embargoului rusesc.