
Politică
Eugen Tomac: Igor Dodon rămâne un bolşevic în gândire şi acţiune
default.png

Igor Dodon a anunţat că-i va retrage cetăţenia moldovenească fostului preşedinte al României, Traian Băsescu, până la sfârşitul anului. Eugen Tomac spune că nu este surprins: "Nu mă surprinde, probabil va încerca. Igor Dodon rămâne un bolşevic în gândire şi acţiune, îşi va consolida întregul mandat pe această retorică antiromânească, lucru ce-l va duce mai devreme decât îşi imaginează la sfârşitul de mandat, să-şi încheie acest mandat de preşedinte ales, asta este opinia mea".
Noul preşedinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, a anunţat luni la ProTV Chişinău că va anula decretul semnat de predecesorul său, Nicolae Timofti, prin care lui Traian Băsescu i-a fost acordată cetăţenia Republicii Moldova: "Acest decret, care a fost semnat cu încălcarea legislaţiei, toate avizele de la toate instituţiile au fost negative, decretul a fost emis cu încălcarea legislaţiei, de aceea acest decret până la Anul Nou va fi anulat".
Igor Dodon a declarat şi în timpul campaniei electorale că-i va retrage cetăţenia moldovenească lui Traian Băsescu şi că intenţionează să depună eforturi pentru a interzice toate mişcările care pledează pentru unirea Republicii Moldova cu România.