Newcastle a devenit pentru două zile orașul rugby-ului

Finala Cupei Campionilor Europeni s-a jucat între Leinster și Saracens
La Newcastle a avut loc un adevărat festival al rugby-ului european
Daniel NECHITA

La Newcastle au avut loc la sfârșitul săptămânii trecute finalele cupelor europene la rugby. Saracens a câștigat Cupa Camoionilor învingând pe Leinster și Clermont Auvergne a dispus de compatrioții de la La Rochelle în Challenge Cup.

Vineri și sâmbătă acest oraș pasionat de fotbal a devenit centrul rugby-ului european, adunând 28000 de mii de fani la finala Challenge Cup și 52000 la finala Cupei Campionilor.

Newcastle, situat în nord-estul Angliei, a fost invadat de suporteri, nu doar englezi, francezi și irlandezi, ci și din multe alte țări, printre care și România.

A fost un adevărat festival al balonului oval, în care fair-play-ul a dominat și în care s-au putut lega prietenii între suporteri.