
Social
”Maşinile Bucureştilor – Franțuzoaicele Orașului”, o sărbătoare a automobilelor de epocă
retromobil1.jpg

Inovațiile neîncetate ale inginerilor francezi de la sfârșitul secolului XIX și până la jumătatea secolului XX, uneori greu acceptate sau intens criticate de public la vremea lor, au definit rapid si categoric, până în anii ’60, mai toate atributele pe care astăzi le vedem la automobilul modern, stabilind un standard unic de siguranță și de confort de care ne bucurăm astăzi la orice deplasare pe 4 roți.
Mai multe astfel de automobile vor putea fi admirate în cadrul evenimentului “Maşinile Bucureştilor (IV) –Franțuzoaicele Orașului”, organizat de Retromobil Club România, filiala București, sâmbătă 16 iulie, pe Șoseaua Kiseleff, tronsonul cuprins între Restaurantul Doina și Muzeul de Geologie, între orele 12.00 și 16.00.
O continuare a seriei de expoziții tematice de succes lansată în anul 2021 sub numele “ Mașinile Bucureștilor”, ediția a IV a își propune să aducă o celebrare a zilei Republicii Franceze prin evocarea aportului său incontestabil la dezvoltarea fenomenului automobilistic mondial, precizează organizatorii.
Evenimentul este organizat în cadrul programului “Străzi deschise”, realizat de către Primăria Municipiului București și ARCUB.