
Social
Inundaţii istorice în Australia
australia-inundatii-afp-pool-jono-searle.jpg

Premierul statului australian Queensland, Anna Bligh a avertizat că problemele provocate de inundaţii ar putea dura câteva zile sau chiar câteva săptămâni, sute de persoane fiind adăpostite în centre speciale.
Cea mai mare parte a localităţii Emerald ar putea fi inundată, după ce apa râului din apropiere a atins un nivel record.
Cadavrul unui bărbat de 50 de ani, care s-a înecat a fost găsit în apropierea oraşului Cairns.
Până în prezent, peste o mie de locuitori au fost evacuaţi din zece localităţi, cu ajutorul elicopterelor armatei.
Compania minieră Rio Tinto a decretat "starea de forţă majoră" în patru mine, în timp ce culturile de bumbac şi sfeclă de zahăr sunt sub ape. Numeroase regiuni din Queensland au decretat starea de dezastru natural.
Autorităţile au avertizat că din cauza inundaţiilor, rechini şi chiar crocodili au fost scoşi din habitatele naturale, riscând să pună în pericol persoanele care intră în mare.
Numeroase rute feroviare şi şosele au fost afectate de inundaţii, iar aeroportul Rockhampton ar putea fi închis.