Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Cupele europene la rugby: runda a cincea - rezultate complete

northampton_clermont.jpg

Northampton 34 Clermont 21
Nothampton Saints au creat surpriza penutlimei runde a calificărilor învingând pe Clermont cy 34 - 21
Image source: 
Getty Images

La sfârșitul săptămânii au avut loc meciurile din runda a cincea, penultima, a grupelor preliminare ale Cupelor Europene la rugby. Runda finală are loc la sfârșitul săptămânii viitoare și va determina echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei Campionilor și Challenge Cup.

Cupa Campionilor

Grupa 1

Rezultate: Ulster 20 La Rochelle 13, Harlequins 33 Wasps 28

Clasament: 1. Ulster 17, 2. La Rochelle 16, 3. Wasps 12, 4. Harlequins 7

Ultimele meciuri: Wasps - Ulster și La Rochelle - Harlequins (ambele meciuri 21 ianuarie ora 17:15, ora României)

Grupa 2 

Rezultate: Northampton Saints 34 Clermont Auvergne 21, Swansea Ospreys 15 Saracens 15

Clasament: 1. Clermont 18, 2. Ospreys 15, 3, Saracens 13, 4. Northampton 6

Ultimele meciuri: Clermont - Ospreys și Saracens - Northampton (ambele meciuri 20 ianuarie ora 17:15, ora României)

Grupa 3

Rezultate: Leinster 55 Glasgow Warriors19, Exeter Chiefs 41 Montpellier 10

Clasament: 1. Leinster (calificați), 2. Exeter Chiefs 14, 3. Montpellier 13, 4. Glasgow 2

Ultimele meciuri: Glasgow - Exeter și Montpellier - Leinster (ambele meciuri 20 ianuarie ora 15:00, ora României)

Grupa 4

Rezultate: Racing 92 Paris 34 Munster 30, Castres 39 Leicester Tigers 0

Clasament: 1. Munster 16, 2. Racing 15, 3. Castres 12, 4. Leicester 6

Ultimele meciuri: Munster - Castres și Leicester - Racing 92 (ambele meciuri 21 ianuarie ora 15:00, ora României)

Grupa 5

Rezultate: Bath 17 Llanelli Scarlets 35, Toulon 36 Benetton Treviso 0

Clasament: 1. Toulon 18, 2. Scarlets 17, 3. Bath 13, 4. Treviso 3

Ultimele meciuri: Scarlets - Toulon și Treviso - Bath (ambele meciuri 20 ianuarie ora 19:30, ora României)

Challenge Cup

Grupa 1

Rezultate: Bordeaux Begles 36 Newport Gwent Dragons 28, Newcastle Falcons 64 Enisei STM Krasnoyarsk 7

Clasament: 1. Newcastle 23 (calificată), 2. Bordeaux 16, 3. Dragons 11, 4. Enisei STM 1

Ultimele meciuri: Dragons - Newcastle și Enisei - Bordeaux (ambele meciuri 20 ianuarie ora 17:00, ora României)

Grupa 2

Rezultate: Sale Sharks 15 Lyon 13, Cardiff Blues 18 Stade Toulousain 13

Clasament: 1. Cardiff 17 (calificată), 2. Sharks 11, 3. Lyon 10, 4. Toulouse 9

Ultimele meciuri: Toulouse - Sale și Lyon - Cardiff (ambele meciuri 20 ianuarie ora 20:00, ora României)

Grupa 3

Rezultate: Agen 24 Gloucester 45, Pau 42 Zebre 14

Clasament: 1. Pau 24, 2. Gloucester 21 (ambele calificate), Agen, 6 Zebre 3

Ultimele meciuri: Gloucester - Pau și Zebre - Agen (ambele meciuri 20 ianuarie ora 17:00, ora României)

Grupa 4

Rezultate: Edinburgh 34 Stade Francais 33, London Irish 47 Krasnîi Yar 17 

Clasament: 1.Edinburgh 24 (calificată), 2. Stade Francais, 13 3. London Irish 11, 4. Krasnîi Yar 5

Ultimele meciuri: Krasnîi Yar și London Irish și Stade Francais - Edinburgh (ambele meciuri 20 ianuarie ora 22:00, ora României)

Grupa 5

Rezultate: Oyonnax 19 Brive 29, Worcester Warriors 24 Connacht 24

Clasament: 1. Connacht 21 (calificată), 2. Worcester 15, 3. Brive 12, Oyonnax 4

Ultimele meciuri:  Connacht - Oyonnax și Brive - Worcester (ambele meciuri 20 ianuarie ora 16:30, ora României)

În sferturile de finală în ambele competiții se califică învingătoarele celor cinci grupe și primele trei cele mai bine clasate echipe de pe locul al doilea. 

315