Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Echipele franceze și irlandeze au dominat cupele europene la rugby

montpellier_leinster.jpg

Montpellier 14 Leinster 23
Leinster a învins pe Montpellier cu 23 - 14, a șasea victorie din șase meciuri în faza grupelor
Image source: 
EPCR

Echipele de club din Franța și Iranda au dominat prima fază, a grupelor eliminatorii din cupele europene la rugby. Șapte din cele 14 echipe franceze și trei din cele patru echipe irlandeze angrenate în competiție s-au calificat în faza sferturilor de finală.

Rezultate din Challenge Cup:

Grupa 1: Wasps 24 Ulster 7, La Rochelle 16 Harlequins 7

Clasament final: 1. La Rochelle 20, 2. Wasps 17, 3. Ulster 17 4. Harlequins 7

Grupa 2: Clermont 33 Swansea Ospreys 7, Saracens 62 Northampton 14

Clasamnt final: 1. Clermont 22, 2. Saracens 18, 3. Ospreys 15, 4. Northampton 6

Grupa 3: Glasgow Warriors 28 Exeter 21, Montpellier 14 Leinster 23

Clasament final: 1. Leinster 27, 2. Exeter 15, 3. Montpellier 13, 4. Glasgow 7

Grupa 4: Leicester Tigers 20 Racing 92 Paris 23, Munster 48 Castres 3

Clasament final: 1. Munster 21, 2. Racing 19, 3. Castres 12 4. Leicester 6

Grupa 5: Llanelli Scarlets 30 Toulon 27, Benetton Treviso 28 Bath 47

Clasament final: 1. Scarlets 21, 2. Toulon 19, 3. Bath 18, 4. Treviso 4

În sferturile de finală vor avea loc meciurile:

Leinster - Saracens

Clermont - Racing 92

Munster - Toulon 

Scarlets - La Rochelle

Rezultate din Challenge Cup:

Gloucester 24 Pau 34Pau a învins pe Gloucester în deplasare cu 34 - 24 și a acumulat cel mai mare punctaj în grupe: 29 in 30 posibile

Grupa 1: Enisei STM Krasnoyarsk 19 Newcastle Falcons 33, Newport Gwent Dragons 33 Brodeaux Begles 17

Clasament final: 1. Newcastle 28, Dragons 16, Bordeaux 16, Enisei 1

Grupa 2: Stade Toulousain 28 Sale Sharks 21, Lyon 18 Cardiff Blues 21

Clasament final: 1. Cardiff 21, 2. Toulouse 14, 3. Sale 12, 4. Lyon 11

Grupa 3: Zebre 38 Agen 30, Gloucester 24 Pau 34

Clasament final: 1. Pau 29, 2. Glouceser 21, Zebre 8, Agen 6

Grupa 4: Stade Francais 17 Edinburgh 10, Krasnîi Yar Krasnoyarsk 17 London Irish 24

Clasament final: 1. Edinburgh 25, 2. Stade Francais 17, 3. London Irish 16, 4. Krasnîi Yar 6 

Grupa 5: Connacht 50 Oyonnax 14, Brive 33 Worcester Warriors 7

Clasament final: 1. Connacht 26, 2. Brive 17, Worcester 15, Oyonnax 4 

În sferturile de finală vor avea loc meciurile: 

Pau - Stade Francais, 

Newcastle - Brive

Connacht - Gloucester

Edinburgh - Cardiff

În sferturile de finală s-au calificat în ambele competiții echipele clasate pe primul loc în cele cinci grupe, precum și cele mai bine clasate trei echipe de pe locul al doilea.

Fiecare echipă calificată a primit un număr de la 1 la 8 în funcție de clasamentul final, iar perechile din sferturi au fost 1 - 8, 2 - 7, 3 - 6 și 4 - 5.

Atât în Cupa Campionilor cât și în Challenge Cup meciurile din sferturile de finală se vor desfășura pe terenurile primelor echipe în perioada 29 martie - 1 aprilie, data și ora exactă urmând a fi anunțate ulterior.