Simona Halep e în semifinale la Australian Open

Sursa imaginii:
wtatennis.com

Simona Halep (Nr 1 WTA) a învins-o miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne pe cehoaica Karolina Pliskova cu scorul de 6-3, 6-2 și s-a calificat, pentru prima dată în carieră, în semifinalele competiției, acolo unde o va întâlni, joi, pe nemțoaica Angelique Kerber.

Simona a jucat de-a dreptul entuziasmant reușind ca, după ce a fost condusă cu 3-0 la ghemuri în primul set, să revină spectaculos, jucând aproape fără greșeală până la sfârșitul meciului.

Adversara din semifinale a Simonei, Angelique Kerber,  a învins-o în două seturi în sferturi pe Madison Keys cu 6-1, 6-2, după 52 de minute de joc.

Caroline Wozniacki, singura care mai poate, teoretic, să o detroneze pe Simona din fotoliul de lider mondial, a obţinut și ea victoria în sfertul cu Carla Suarez Navarro, 6-0, 6-7, 6-2, şi va juca în semifinale cu belgianca Elise Mertens. Partida se va disputa joi, pe 25 ianuarie, nu înainte de 10:30. Meciul Simonei se va desfășura imediat după acest meci.