Simona în finala de la Australian Open, o va înfrunta pe Wozniacki

Facebook / Simona Halep

Simona Halep a învins-o în semifinala de joi pe nemțoaica Angelique Kerber cu scorul 6-3 4-6 9-7 și s-a calificat în finala de la Australian Open, în care o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki. Finala se va disputa sâmbătă în jurul orei 10.30 ora României. Simona trebuie să o învingă pe daneză pentru a-și păstra locul 1 mondial în clasamentul WTA.

Cu Kerber a fost un meci de un dramatism ieșit din comun. Partida a durat două ore și douăzeci de minute, iar Simona a avut două mingi de meci la 5-4 în setul decisiv, pe care le-a pierdut, dar apoi, dând dovadă de o tărie psihică excepțională, a recuperat două mingi de meci pe care Kerber le-a avut la scorul de 6-5 în același set.

"A fost foarte greu. Tremur acum...", au fost primele cuvinte ale Simonei în interviul de pe Rod Laver Arena imediat după meci. ” (Kerber) e un adversar foarte puternic, se mișcă foarte bine și lovește din orice poziție. E al doilea meci foarte greu pentru mine în acest turneu. Nu e ușor...

"Am avut încredere în mine, mi-am spus că trebuie să lupt pentru fiecare minge. Am încercat să-mi păstrez calmul dar a fost ca la montagne-russe azi... Nu am cedat și dacă nu cedezi poți câștiga. Sunt mândră de mine”.

În cealaltă semifinală Caroline Wozniacki a învins-o pe Elise Mertens, după ce a intrat în tie-break în setul al doilea, cu scorul de 6-3, 7-6 (2), într-un meci care a durat o oră şi 37 şi minute. Daneza, în vârstă de 27 de ani, a mai jucat de două ori în finala unui grand slam, la US Open, în 2009 şi 2014.

Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur la Australian Open. Anterior, cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Melbourne era calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în faţa sportivei slovace Dominika Cibulkova) şi 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova).

Simona Halep a atins acum faza semifinalelor la toate turneele de grand slam și pe cea a finalei la două dintre acestea. În afara celor două finale de la Roland Garros, ea a mai jucat în penultimul act al unui turneu major la French Open (2014 şi 2017), la Wimbledon (2014) şi la US Open (2015).

Presa internațională despre victoria Simonei

Site-ul oficial al WTA scrie imediat după meci: "Halep își stăpânește nervii într-un meci care va rămâne pentru generații! Două ore și 20 de minute de dramă într-un meci de nivel fizic SF". Tot WTA remarcă și o reclamă de pe teren, care caracterizează perfect jocul: "Neprețuit!"

Site-ul elvețian aargauerzeitung.ch titrează: "Premieră în finala de la Australian Open, unde Halep o va întâlni pe Wozniacki. Niciuna nu a câștigat până acum vreun Grand Slam".

Și olandezii de la www.ad.nl au fost impresionați: "Halep trece de Kerber după un meci-thriller. Miza nu e doar titlul, ci și poziția de lider WTA".

Dailymail își amintește că Halep a avut 5-0 în primul set, după doar 14 minute, iar britanicii de la The Telegraph au caracterizat partida drept una-maraton, care a durat două ore și 20 de minute.

Și site-ul Metro a evidențiat pe prima pagină că Halep a supraviețuit după ce a salvat două mingi de meci.