(VIDEO)Simona Halep, așteptată la aeroport de zeci de fani: ”Sunt epuizată, voi face teste pentru accidentări”

Simona Halep a revenit azi în țară, după finala pierdută la Australian Open. Ea a fost așteptată la aeroport de zeci de fani care i-au adus flori și i-au scandat numele. Sportiva nu a dorit să răspundă decât la trei întrebări adresate de jurnaliști.

"Sunt epuizată, trebuie să fac nişte teste pentru accidentările pe care le am. Caroline a jucat foarte bine şi a meritat să câştige. Am mai fost aproape de un trofeu de Grand Slam, bineînţeles că este trist că nu am putut să câştig, dar viaţa merge înainte, e doar un meci de tenis şi sper ca la următoarea finală, dacă voi mai avea ocazia să o joc, să câştig. Vă mulţumesc", a spus Halep, în faţa unei mulţimi de camere, reprezentanţi mass-media şi fani.

Ascultă:

Întrebată cum se simte Simonei Halep, mama ei a declarat: "Bine, bine."

Simona Halep a fost spitalizată din cauza deshidratării pentru câteva ore după finala Australian Open, a anunţat ESPN. Potrivit sursei citate, Halep a rămas în spital circa patru ore, înainte de a reveni la hotel.

Simona Halep, locul II WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, în finala Australian Open.

Românca a pierdut a treia finală de Grand Slam jucată în carieră şi va coborî, fiind de luni, pe poziţia a doua a clasamenului WTA, adversara ei de sâmbătă urcând în postura de noul lider WTA.

Simona Halep se află pe poziția a II-a a clasamentului WTA, cu 7715 puncte. Pe prima poziție se află daneza Caroline Wozniaki, care a acumulat 7965 de puncte. Urmează în ordine: Elina Svitolina (Ucraina) 6085, Garbine Muguruza (Spania) 5690 și Karolina Pliskova (Cehia) 5445.