Rugby: Spania 22 România 10 în calificările Cupei Mondiale 2019

La Madrid se joacă meciul Spania - România care contează pentru calificările la Cupa Mondială de rugby din Japonia.

Final de meci: Victorie istorică a Spaniei cu 22 - 10, care le acordă prima șansă de calificare

Minutul 77: Eseu Kinikinilau, Calafeteanu transformă, Spania 22 România 10

Minutul 73: Penalitate pentru Spania de la 41m, Linklater transformă, Spania 22 România 3

Minutul 62: România busculată, penalitate Spania, Linklater transformă, Spania 19 România 3

Minutul 54: Los Leones controlează jocul, Stejarii nu pun deloc în pericol linia de but adversă

Minutul 47: Spaniolii încearcă transformarea penalității de la 22 de metri stânga, Linklater transformă, Spania 16 România 3

Minutul 45: Spania domină și obține penalitate după penalitate în 22-ul României

Pauză: Spaniolii au profitat pe deplin de superioritatea numerică din debutul partidei și au marcat două eseuri. Românii n-au reușit să profite de superioritatea din minutul 25. Los Leones au arătat că sunt mult mai buni mânuitori ai balonului.

Spaniolii au contracarat total superioritatea teoretică pe înaintare a românilor în primele 40 de minute

Minutul 40: Pauză. Scor identic celui de la București. În clasamentul provizoriu Spania 21 de puncte, România 20 de puncte

Minutul 38: Apărare agresivă a spaniolilor care îi obligă pe Stejari la greșeală

Minutul 32: Ursache irosește o fază bună de atac scăpând balonul în față

Minutul 25: serie de grămezi ale Stejarilor la cinci metri de butul Leones, rămași 14 după un cartonaș galben Ascarat

Minutul 20: Spania 13 - România 3, Linklater penalitate

Minutul 15: Dominare categorică a spaniolilor, care-și folosesc foarte bine liniile dinapoi

Minutul 13: Spania 10 România 3, lovitură de pedeapsă Florin Vlaicu

Minutul 8: Spania 10, România 0 Ascarat marchează după un rebond favorabil pe un șut de urmărire

Minutul 4: Spania 5 România 0, eseu la colț Auzqui

Minutul 2: Fonovai cartonaș galben pentru placaj periculos

13:55 Tribunele stadionului Complutense (capacitate 12400) sunt arhipline

13:45 În caz de egalitate de puncte în clasamentul final va conta scorul agregat din cele cele două meciuri directe. Anul trecut Stejarii au învins cu 13 - 3 la București. Leones ar trebui deci să învingă la diferență de cel puțin 11 punct, dat fiind că irmătoarele criterii - diferența dintre punctele marcate și cele primite la sfârșitul celor opt meciuri și numărul total de eseuri - îi plasează pe Stejari în avantaj

13:40 Palmaresul întâlnirilor dintre cele două echipe este net favorabil Stejarilor: 33 de victorii la două (6 - 0 în 1992 și 13 - 12 în 2012, ambele la Madrid) în 60 de ani.

13:35 Fanfară militară Madrid, Stadio ComplutensePe o vreme splendidă, pe stadionul Central de la Universidad Complutense fanfara militară se pregătește de intonarea celor două imnuri naționale (foto Daniel NECHITA)

13:30: După cinci runde în clasamentul grupei europene, din care se califică direct pentru Cupa Mondială prima clasată, Stejarii au 20 de puncte, Leones 17. Din grupa de calificare mai fac parte Rusia, Germania și Belgia. Rusia are 15 puncte (din șase jocuri), Germania 8 (5) și Belgia 2 (6). În caz de victorie sau egal, România, care joacă ultimele două meciuri pe teren propriu cu Rusia și Belgia, are prima șansă, față de Spania care mai are meciuri cu Germania pe teren propriu și Belgia în deplasare

13:20 Los Leones vor prezenta următorul lot:

1. B. Auzqui, 2. M. Pinto, 3. J. Moreno, 4. D. Barrera, 5. L. Guillaume, 6. P. Barthere, 7. G. Gibouin, 8. J. Nava, 9. G. Rouet, 10. M. Belie, 11. S. Ascarat, 12. D. Snee, 13. F. Perrin, 14. B. Linklater, 15. C. Malie

Rezerve: 16. F. Lopez, 17. J. Anaya, 18. KK Gavidi, 19. T. Visensang, 20. S. Rouet, 21. I. Contardi, 22. B. Fuster, 23. X. Civil

13:15 Stejarii sunt  la încălzire. Antrenorul Lynn Howells a anunțat următoarea formație:

1. Mihăiță Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Caracassonne), 4. Johan Van Heerden (Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Valentin Ursache (Oyonnax), 7. Mihai Macovei (Colomiers) - căpitan, 8. Stelian Burcea (CSM), 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Florin Vlaicu (Steaua), 11. Stephen Shennan (Timișoara Saracens), 12. Sione Fakaosilea (Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM), 14. Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens), 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens)

Rezerve: 16. Marian Cărățână (Timișoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Timișoara Saracens), 18. Alexandru Țăruș (Sale Sharks), 19. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 20. Andrei Gorcioaia (Massy), 21. Valentin Calafeteanu (CSM), 22. Ionuț Dumitru (Steaua), 23.Jack Umaga (Timișoara Saracens)