Rugby: Favoriții iau un start lansat în marile ligi europene

Racing 17 Clermont 40
Racing 92 a pierdut pentru prima oară acasă pe U Arena în fața lui Clermont Auvergne
Icon Sport

Campionatele de rugby ale Franței, Angliei și Liga celto-italiano-sud-africană s-au reluat, în general cu victorii ale favoriților. Campionii ediției 2017/2018 s-au instalat în frunte chiar din debut.

Top 14 - prima ligă a Franței - începută săptămâna trecută, a ocazionat prilejul unui derby între campionii edițiilor 2016 și 2017, Racing 92 Paris și Clermont Auvergne.

În mod oarecum surprinzător, oaspeții, clasați pe locul 9 în ediția trecută, au învins cu 40 - 17 pe U Arena, terenul sintetic inaugurat în toamna trecută, unde parizienii erau neînvinși până acum.

Campionii ediției trecute, Castres, cu pilierul Tudor Stroe intrat în teren în minutul 62, a învins greu pe Lyon cu 19 - 16, în timp ce finaliștii învinși Montpellier au depășit pe La Rochelle cu 36 - 14, iar Toulon a suferit a doua înfrângere consecutivă, pierzând în deplasare,10 - 20 cu Pau.

În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultatele: Stade Francais 20 Bordeaux Begles (cu pilierul moldovean Vadim Cobîlaș intrat în minutul 57) 8, Grenoble 20 Stade Toulousain 23, Agen 25 Perpignan 23.

În clasament după două runde conduc Clermont și Stade Francais cu 9 puncte, urmate de Castres cu 8 puncte, în timp ce Toulon se află pe ultimul loc cu 0 puncte.

Finalistele învingătoare

În prima ligă a Angliei, în prima rundă, finalistele de anul trecut au obținut victorii cu bonus ofensiv: Exeter Chiefs au învins pe Leicester Tigers cu 40 - 6, în timp ce campionii, Saracens, au depășit în deplasare, 32 - 21 pe Newcastle Falcons.

Aripa Alex Lewington a marcat două eseuri la debutul său pentru Saracens

Și Harlequins au obținut punctul bonus în urma victoriei pe teren propriu, 51 - 23 cu Sale, unde pilierul Alexandru Țăruș a jucat din minutul 72.

În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultatele: Worcester Warriors 20 Wasps 21, Glocester 27 Northampton 16, Bristol Bears 17 Bath 10.

La sfârșitul săptămânii a debutat și Guinness Pro 14 cu următoarele rezultate: Cardiff Blues 32, Leinster 33, Munster 38 Toyota Cheetahs 0, Ulster 15 Scarlets 13, Connacht 26 Glasgow Warriors 27, Ospreys 17 Edinburgh 13, Zebre 32 Southern Kings 16, Dragons 17 Benetton 21.