Rugby: Timișoara învinge Baia Mare, 32 - 26, după un derby pasionant

Timișoara Saracens 32 Baia Mare 26
Cătălin Fercu primește pasa din care va marca unul dintre cele patru eseuri ale campionilor
Leonard Ardelean

Campionii României la rugby, Timișoara Saracens, au învins Știința Baia Mare cu 32 - 26 în derby-ul Super Ligii CEC Bank. Învingătoare în etapa a II-a au fost și Steaua și CSM Bucrești care s-au instalat în fruntea clasamentului, în timp ce nou promovata Gloria Buzău a învins pe Dinamo.

Eternul derby al campionatului, disputat între cele două echipe care dominpă rugby-ul românesc începând cu 2009, a revenit gazdelor care au început în forță și conduceau cu 21 - 0 după un sfert de oră de joc.

Zimbrii au revenit însă și au marcat și ei trei eseuri, reducând scorul la pauză la 21 - 19 în favoarea Timișoara Saracens. În artea a doua fiecare dintrre echipe a mai marcat cât un eseu, dar diferența au făcut-o cele două penalități transformate de campioni. Scor final Timișoara Saracens 32 Baia Mare 26.

Cele două echipe bucureștene din fruntea clasamentului au evoluat ambele în deplasare obținând victorii lejere: CSM la Cluj, 49 - 13 (7 - 1 la eseuri) iar Steaua cu Tomitanii la Constanța, 48 - 17 (8 - 3 la eseuri).

În cel de-al patrulea meci al celei de-a doua runde noua promovată Gloria Buzău a învins Dinamo (ultima campioană în 2008 înainte erei Timișoara - Baia Mare) cu 31 - 13 (4 - 1 la eseuri).

În clasament după două runde conduc Steaua și CSM cu punctaj maxim, 10 puncte, urmate de Timișoara Saracens cu 9, Baia Mare 6, Buzău 5, Dinamo, Constanța și Cluj toate cu 0 puncte.