Rugby: Steaua, singura neînvinsă, în fruntea Super Ligii CEC Bank

Baia Mare 15 Steaua 19
Steaua a obținut la Baia Mare a patra victorie consecutivă în acest campionat
Daniel Nechita

Steaua a teecut în fruntea Super Ligii CEC Bank, după victoria în deplasare, 19 - 15, în fața Științei Baia Mare, în cea de-a patra rundă campionatului de rugby. În celălalt derby al rundei Timișoara Saracens a învins pe CSM București cu 19 - 16.

Bucureștenii au condus la Baia Mare cu 13 - 3 la pauză, cu un eseu marcat de Viorel Lucaci, dar gazdele au revenit la scor după pauză prin două eseuri marcate de Ratu Taniela și Sikuea Taliauli, răsturnând scorul la 15 - 13, dar Steaua a avut ultimul cuvânt transformând două lovituri de pedeapsă pein excelentul fundaș Ionel Melinte - liderul marcatorilor în acest campionat - stabilind scorul final: Baia Mare 15 Steaua 19.

La Timișoara campionii au dominat în prima jumătate și au condus prin eseul marcat de fostul căpitan al naționalei U20, flankerul Vlad Nicolau, transformarea și lovitura de pedeapsă ale fundașului Luke Samoa, cu 10 - 3, bucureștenii marcând doar din lovitură de pedeapsă prin Florin Vlaicu.

CSM a revenit după pauză prin eseurile înaintașilor Davit Gigauri și Jarrid Els, în timp ce Samoa a transformat două lovituri de pedepasă, iar Vlaicu una, aducând scorul la 16 - 16.

Timișorenii au obținut o lovitură de pedeapsă și cu ultima acțiune a meciului Samoa a transformat aducând campionilor victoria in extremis și prima înfrângere în acest campionat bucureștenilor: Timișoara Saracens 19 CSM 16.

În al treilea meci al zilei nou promovata Gloria Buzău și-a continuat debutul excelent de campionat învingând pe U Cluj cu 12 - 7, în timp ce cealaltă promovată, Tomitanii Constanța, a obținut prima victorie  în acest campionat , 17 - 13 cu Dinamo.

În clasament după patru runde conduce Steaua cu 18 puncte, urmată de CSM 16, Timișoara 14, Baia Mare 12, Buzău 9, Constanța 4, Dinamo și Cluj câte 3.