Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Rugby: Timișoara Saracens - Clermont, liderul campionatului Franței

peceli_yato.jpg

Peceli Yato
Peceli Yato este una dintre multele vedete care joacă la Clermont
Image source: 
https://www.epcrugby.com

Timișoara Saracens întâlnește pe Clermont Auvergne, liderul campionatului Franței, în deplasare, în runda a doua a Challenge Cup, competiția numărul doi de rugby a Europei. În primul meci timișorenii au pierdut acasă, 17 - 54, cu Dragons din Țara Galilor.

Campionii României vor avea o misiune extrem de dificilă pe stadionul Marcel Michelin, acolo unde farte puține echipe scapă neînvinse.

Clermont a avut o evoluție impresionantă în runda 1 a grupei 1, învingând pe Northampton Saints în deplasare cu 41 - 20, cu șase eseuri marcate.

Din lotul echipei franceze se remarcă cele două aripi - neo-zeelandezul care joacă pentru Samoa, Tim Nanai Williams (care a jucat în noiembrie la București în meciul România 17 Samoa 13) și fijianul Alevereti Raka cu un fizic impresionant, ca și linia a treia formată din internaționalii francezi Damien Chouly și Alexandre Lapandry și fijianul Peceli Yato.

Adversarii timișorenilor se află pe primul loc și în Top 14, campionatul Franței, după șapte runde, cu 25 de puncte. Clermont a avut un rar sezon slab anul trecut când s-a clasat pe locul al nouălea în clasament, de unde și această participare în Challenge Cup și nu în Cupa Campionilor.

De altfel, Clermont a jucat în ultimii cinci ani trei finale ale Cupei Campionilor, două împotriva lui Toulon și una împotriva lui Saracens, toate trei pierdute, ceea ce, combinat cu numărul de finale ale campionatului Franței pierdute (12 din 14 jucate) au întărit reputația echipei de veșnici perdanți ai meciului decisiv.

Meciul începe sâmbătă de la ora 17 (ora României și a Republicii Moldova).

În Challenge Cup runda a doua se desfășoară următoarele meciuri:

Vineri:

Agen (unde debutează în linia a II-a Adrian Moțoc) - Benetton (ora 20:30)

La Rochelle - Enisei STM (cu moldoveanul Maxim Gargalîc la număru 8) (21)

Dragons - Northampton Saints (21:30)

Sâmbătă

Pau - Stade Francais (15:00)

Zebre - Bristol (16:00)

Worcester Warriors - Ospreys (17:00)

Sale Sharks - Connacht (17:00)

Bordeaux Begles - Perpignan (20:00)

Grenoble - Harlequins (22:00)

Cupa Campionilor

Vineri

Leicester Tigers - Scarlets (21:45)

Sâmbătă

Castres Olympique - Exeter Chiefs (15:00)

Munster - Gloucester (15:00)

Wasps - Bath (17:15)

Edinburgh - Toulon (17:15)

Racing 92 - Ulster (19:30)

Saracens - Lyon (19:30)

Duminică

Newcastle Falcons - Montpellier (15:00)

Stade Toulousain - Leinster (17:15)

Cardiff Blus - Glasgow Warriors (17:15)

În Trofeul Continental (din care se califică o echipă în ediia 2019/2020 a Challenge Cup) se joacă sâmbătă două meciuri:

Calvisano - Fiamme Oro (17:00) și Belgium Rugby Barbarians - Argos Rugby Petrarca (15:00)

 

252