Rugby: Timișoara Saracens, înfrângere severă, 12 - 70, la Clermont

Setariki Tuicuvu
Fundașul Setariki Tuicuvu a realizat un hat-trick de eseuri

Timișoara Saracens a pierdut la scor, 12 - 70, în fața liderului campionatului Franței, Top 14, Clermont Auvergne, în runda a doua a Challenge Cup, competișia europeană numărul doi inter-cluburi la rugby.

Campionii României au rezistat onorabil până în minutul 56, când scorul era 28 - 12 în favoarea lui Clermont, dar după aceea echipa echipa care conduce în Top 14 s-a dezlănțuit marcând șase eseuri fără replică până la final, adăugând celor patru marcate până la pauză.

Timișorenii au marcat două eseuri, unul prin pilierul Mesake Doge, transformat de fundașul Luke Samoa, care apoi a marcat și el un eseu.

Clermont s-a dezlănțuit pur și simplu în ultimul sfert al meciului și a făcut o adevărată demonstrație pe liniile dinapoi, unde fundașul Setariki Tuiculevu și centrul Apisai Naqalevu, ambii fijieni, au marcat câte un hat-trick de eseuri și unde mai joacă neozelandezii Tim Nanai-Williams (internațional samoan, aripă) și Peter Betham (centru) și fijianul Alivereti Raka (aripă).

De altfel întreaga echipă a lui Clermont (de trei ori finalistă învinsă a Cupei Campionilor, campioană a Franței de două ori și de 11 ori finalistă învinsă a acestei competiții) este o constelație de vedete din lumea întreagă în care francezii sunt o minoritate.

Timișorenii au jucat cu curaj, după cum se scrie în articolul postat pe pagina de internet a clubului, dar încă o dată a ieșit la iveală prăpastia valorică dintre rugby-ul românesc și cel din marile națiuni europene ale jocului cu balonul oval.

În celălalt meci din grupa 1 a Challenge Cup Northampton Sainst au învins în deplasare, 35 - 21 pe Dragons din Țara Galilor.