Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


Saracens, Clermont - primele calificate în sferturile cupelor europene

tompkins.jpg

Lyon 10 Saracens 28
Nick Tompkins, deși placat de trei jucători adverși, marchează al doilea său eseu pentru Saracens
Image source: 
Saracens Twitter

Runda a cincea a grupelor preliminare din cupele europene la rugby a decis primele echipe calificate în sferturile de finală: Saracens în Cupa Campionilor și Clermont Auvergne în Challenge Cup. Ultima runda are loc la sfârșitul săptămânii.

În competiția numărul unu a Europei, Saracens au învins fără mari probleme în deplasare pe Lyon cu 28 - 10 și acumulând 23 de puncte nu mai pot pierde un loc între ultimele opt.

Campionii Angliei au marcat patru eseuri după un joc în care au arătat o eficiență maximă în fața unei echipe fără nume sonore, singura care nu a acumulat niciun punct în Cupa Campionilor în cinci meciuri.

Runda a cincea a adus primele înfrângeri pentru cele două echipe franceze de vârf în competiție, Stade Toulousain, 13 - 29 la Dublin în fața campionilor Europei, Leinster, și Racing 92 Paris, 22 - 26, după un meci dramatic în fața lui Ulster la Belfast. 

De remarcat și victoria în deplasare, 28 - 17, a lui Edinburgh în fața foștilor tripli campioni ai Europei, Toulon. 

Rezultate complete runda a cincea, Cupa Campionilor Europeni: 

Grupa 1: Leinster 29 Toulouse 13, Bath 18 Wasps 16;  clasament: 1. Leinster 20, 2. Toulouse 17, 3. Bath 9, 4. Wasps 3; Runda a șasea: Toulouse - Bath și Wasps - Leinster (ambele la 17:15, duminică 20 ianuarie)

Grupa 2: Exeter Chiefs 34 Castres 12, Gloucester 15 Munster 4; clasament: 1. Munster 17, 2. Exeter 14, 3. Castres 9 ,4. Gloucester 8;  Runda a șasea: Munster - Exeter și Castres - Gloucester (ambele la 19:30 sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 3: Lyon 10 Saracens 28, Glasgow Warriors 34 Cardiff Blues 24; clasament: 1. Saracens 23, 2. Glasgow 19, 3. Cardiff 5, 4. Lyon 0; Runda a șasea: Saracens - Glasgow și Cardiff - Lyon (ambele la 15:00, sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 4: Ulster 26 Racing 92 22, Scarlets 33 Leicester Tigers 10; clasament: 1. Racing 92 21, 2. Ulster 18, 3. Scarlets 7, Leicester 6; Runda a șasea: Racing 92 - Scarlets și Leicester - Ulster (ambele la 17:15, sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 5: Toulon 17 Edinburgh 28, Montpellier 45 Newcatle Falcons 8; clasament: 1. Edinburgh 19, 2. Montpellier 16, 3. Newcastle 8, 4. Toulon 6; Runda a șasea: Edinburgh - Montpellier și Necastle Toulon (ambele 21:45, vineri 18 ianuarie)

Timișoara - înfrângere la scor

Așa cum era de așteptat, Timișoara Saracens a pierdut meciul din runda a cincea din Challenge Cup la Newport în fața galezilor de la Dragons, 3 - 59.

hallam_amos.jpg

Dragons 59 Timișoara Saracens 3
Internaționalul galez Hallam Amos a marcat două din cele nouă eseuri ale echipei sale
Image source: 
Ben Mottram

Timișorenii au deschis scorul din lovitură de pedeapsă prin mijlocașul la deschidere Luke Samoa și au rezistat onorabil până la pauză când scorul era 3 - 17.

După pauză însă campionii României au încasat șase eseuri transformate, în total nouă pe parcursul întregii partide. Ei vor juca ultimul meci din grupă la Northampton.

În celălalt meci al grupei 1 Clermont Auvergne a învins pe Northampton Saints cu 48 - 40 (7 - 6 la eseuri), francezii acumulând 25 de puncte din 25 (singura echipă cu punctaj maxim în cupele europene) și și-a asigurat un sfert de finală pe teren propriu în Challenge Cup.

Rezultate complete, runda a cincea, Challenge Cup:

Grupa 1: Clermont 48 Northampton 40, Dragons 59 Timișoara 3; clasament: 1. Clermont 25, 2. Northampton 16, 3. Dragons 10, 4. Timișoara 0, Runda a șasea: Dragons - Clermont și Northampton - Timișoara (22, vineri 18 ianuarie)

Grupa 2: Ospreys 27 Pau 0, Stade Francais 27 Worcester Warriors 38; clasament 1. Worcester 17, 2. Ospreys 12, 3. Stade Francais 10, 4. Pau 8; Runda șasea: Pau - Ospreys și Worecester - Stade Francais (15, sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 3: Connacht 20 Sale Sharks 18, Perpignan 27 Bordeaux Begles 34; clasament: 1. Sale 17, 2. Connacht 17, 3. Bordeaux 11, 4. Perpignan 3; Runda a șasea: Bordeaux - Connacht și Sale - Perpignan (17, sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 4: Enisei STM 9 Bristol Bears 65, La Rochelle 32 Zebre 12; clasament: 1. La Rochelle 20, 2. Bristol Bears 16, 3. Zebre 14, 4. Enisei 1; Runda a șasea: Zebre - La Rochelle și Bristol - Enisei (17, sâmbătă 19 ianuarie)

Grupa 5: Harlequins 38 Agen 20, Benetton 38 Grenoble 24; clasament: 1. Harlequins 16, 2. Benetton 15, 3. Grenoble 9, 4. Agen 9; Runda a șasea: Grenoble - Benetton și Agen - Harlequins (20:45, vineri 18 ianuarie)

Atât în Cupa Campionilor cât și în Challenge Cup se califică primele clasate în cele cinci grupe și cele mai bine clasate trei echipe de pe locul al doilea. 

Cele mai bine clasate patru câștigătoare de grupe vor beneficia de avantajul terenului propriu. 

271