Rugby: Timișoara Saracens 20 Enisei STM 18, revenire senzațională

Timișoara Saracens 20 Enisei STM 18
Timișoara Saracens a învins cu 20 - 18 după ce la pauză erau conduși cu 18 - 0
Timișoara Saracens Facebook

Timișoara Saracens a învins pe Enisei STM Krasnoyarsk cu 20 - 18 în prima manșă de baraj pentru calificarea în Challenge Cup, competiția numărul 2 a rugby-ului european de club. Enisei conducea cu 18 - 0 la pauză.

Campionii României au remontat incredibil handicapul de la pauză, după un joc excelent în partea a doua, ei marcând trei eseuri, două prin aripa Marius Simionescu, iar al treilea prin flankerul Randall Morrison, în timp ce fundașul Luke Samoa a transformat o lovitură de pedeapsă și cu ultima lovitură a meciului a adus victoria echipei sale, transformând ultimul eseu.

În prima parte a meciului campionii Rusiei dominaseră categoric marcând două eseuri în ultimele 10 minute, unul transformat și alte două penalități.

Cele două echipe au evoluat în ediția 2018/2019 a Challenge Cup alături de alte 18 echipe din Franța, Anglia, Irlanda, Scoția, Țara Galilor și Italia și ambele au pierdut toate cele șase meciuri din grupele eliminatorii.

Meciul retur va avea loc în Rusia pe 20 aprilie și echipa care câștigă la scorul combinat se califică pentru efiia 2019/2020 a Challenge Cup.

În celălalt meci de baraj pentru determinarea celei de-a doua echipe calificate, Calvisano a trecut de Rovigo cu 29 - 13, ambele echipe fiind italiene.

Sâmbătă au avut loc și trei meciuri din runda a opta a Super Ligii CEC Bank încheiate cu rezultatele: Dinamo 22 CSM București 50, Cluj 19 Steaua 36, Constanța 5 Baia Mare 49.

În clasament conduce CSM 34 de puncte (+180), urmați de Steaua 34 (+145), Timișoara Saracens 33, Baia Mare 27, Buzău 14, Cluj 7, Constanța 5, Dinamo 3.