Rugby: Franța păstrează titlul de campioană mondială U20

Franța U20 24 Australia U20 23
Deși au marcat numai două eseuri față de trei ale australienilor, francezii au câștigat în final la un punct diferență

Echipa Franței a câștigat pentru a doua oară consecutiv Campionatul Mondial U20, învingând în finală Australia cu 24 - 23. Locul 3 a fost ocupat de Africa de Sud care a învins Argentina, țara gazdă cu 41 - 16. La turneu participă jucători născuți după 1 ianuarie 1999.

Finala de anul acesta a fost palpitantă, conducerea scorului alternând de opt ori între cele două echipe, iar dacă tinerii australieni ar fi câștigat meciul nu ar fi meritat mai puțin victoria decât francezii.

Juniorii Wallabies au deschis scorul printr-un eseu fulgerător în minutul 1, dar francezii au replicat cu un eseu după doar inci minute și după alte două eseuri, unul fiecare de fiecare echipă, scorul la pauză era de 18 - 13 pentru Les Bleuets - Albăstreii, cum sunt denumiți tinerii francezi.

După pauză australienii au mai marcat un eseu transformat și o penalitate, dar mijlocașul la deschidere Louis Carbonnel a transformat două penalități, aducând victoria finală francezilor cu 24 - 23.

Le Bleuets câștigă al doilea titlu consecutiv după cel cucerit în premieră anul trecut pe teren propriu. Din cele 12 ediții disputate începând cu 2008, Nouz Zeelandă a câștigat 6, Anglia 3, Franța 2 și Africa de Sud 1.