Simona Halep în turul 3 la Wimbledon după un meci greu cu Mihaela Buzărnescu

wimbledon.com

Simona Halep, locul 7 WTA, a câștigat la Wimbledon meciul din turul 2 în fața Mihaelei Buzărnescu, locul 53 WTA. Sportiva de la Constanța s-a impus în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-2, după o oră și 52 de minute de joc.

În turul al treilea, Halep va evolua cu Victoria Azarenka din Belarus, locul 40 WTA, care a întrecut-o, cu scorul de 6-2, 6-0, pe australianca Ajla Tomljanovic, locul 49 WTA.
Jucătoarea din Belarus a jucat de patru ori cu Halep scorul fiind egal, 2-2. Românca a câştigat ultimele două partide, una pe iarbă, în 2017, în optimi, la Wimbledon, scor 7-6 (3), 6-2, şi una pe hard, în 2015, în sferturi, la US Open, scor 6-3, 4-6, 6-4. Succesele Victoriei Azarenka sunt din 2012, la Linz, scor 6-1, 6-1, şi la Doha, scor 6-3, 6-1, ambele în optimi.