Echipa feminină de gimnastică a României, argint la Baku 2019

facebook/Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Echipa feminină de gimnastică a României a câștigat astăzi medalia de argint în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku.

Echipa formată din Ioana Stănciulescu, Antonia Duță și Silvia Sfiringu a finalizat competiția cu 106.800 de puncte, clasându-se în spatele Rusiei, însă în fața Marii Britanii, potrivit Mediafax. Până acum, România a mai obţinut cinci medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku. La judo, Robert Matei a obţinut argintul, în timp ce Barbara Hagianu a luat aurul. La înot, David Popovici a câştigat aurul. La lupte, Georgiana Antuca a luat aurul, iar Ana Maria Pîrvu a câştigat argintul. Festivalul Olimpic al Tineretul European de la Baku va continua până pe 27 iulie.