Rugby: Știința Baia Mare câștigă derby-ul cu Timișoara Saracens

Meciul Baia Mare - Timișoara Saracens a fost dominat de lupta dintre cele două înaintări
Timișoara Saracens Facebook

Știința Baia Mare a învins pe Timișoara Saracens cu 28 - 24 în runda a patra a Super Ligii CEC Bank,  primul derby dintre cele două echipe care domină rugby-ul românesc în ultimii 10 ani. Dinamo și Gloria Buzău au obținut primele victorii în acest campionat.

Disputat pe Arena Zimbrilor, derby-ul s-a disputat sub semnul nervozității, iar gazdele - campionii en titre - au trebuit să joace în 14 după eliminarea de pe teren a mijlocașului lor la deschidere, Ratu Taniela Marawunawasawasa.

Deși au condus la pauză cu 17 - 8, timișorenii au cedat după pauză când campionii au mai marcat două eseuri față de numai unul al oaspeților, câștigând cu 28 - 24.

Dinamo a obținut prima victorie în această ediție a Super Ligii, trecând de Tomitanii la Constanța cu 36 - 26 (5 - 4 la eseuri).

Gloria Buzău a obținut și ea prima victorie din acest campionat învingând pe teren propriu pe U Cluj cu 31 - 21.