3.500 de femei în tribune la meciul Iran-Cambodgia, încheiat cu scorul de 14-0

Iată cele mai importante știri ale dimineții de 11 octombrie:

yes Moment istoric la meciul Iran - Cambogia, din preliminariile pentru Cupa Mondială 2022. 3.500 de femei au fost în tribune la meciul disputat în capitala Teheran, iar naționala țării lor și-a zdrobit adversara. Scorul a fost unul halucinant, 14-0. Acum, femeile au fost pentru prima dată în număr atât de mare şi şi-au putut cumpăra singure biletele. Dăţile precedente, femeile care au intrat la meciuri au fost selectate de autorităţi. După 37 de ani de interdicţie, femeile din Iran au putut intra în sfârşit pe un stadion de fotbal în iunie 2018. Până atunci, acestea nu aveau voie să meargă pe stadion pentru a vedea o competiţie sportivă "destinată bărbaţilor", aşa cum considera până atunci guvernul Iranian. După revoluţia islamică din 1979, în rare ocazii femeile au putut asista la meciuri.

yes România U21 a învins, la Ploiești, selecționata similară a Ucrainei, scor 3-0, într-un meci din grupa a opta de calificare pentru Campionatul European din 2021. Toate golurile "tricolorilor" au venit în ultimul sfert de oră al partidei. Moruțan a deschis scorul în minutul 75, după o centrare a lui Boboc. Intrat pe teren chiar după reușita lui Moruțan, Adrian Petre a reușit o dublă în minutele 80 (după o minge respinsă în față de portar) și 94 (după o eroare în apararea adversă). În minutul 85, a fost eliminat Marius Marin, la câteva secunde după ce intrase pe teren în locul lui Man. Tricolorii vor întâlni în partida următoare Irlanda de Nord, la 14 octombrie, de la ora 20.30, pe stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari.

yes Derbyul grupei B în Liga Campionilor la handbal feminin se dispută vineri seara, la Sala Polivalentă, între CSM București și Rostov Don. Va fi duelul între echipele creditate cu șansa a doua, respectiv a treia la câștigarea Ligii Campionilor. Finalista ultimei ediții a Ligii, Rostov pare echipa pe val, debutul în actuala ediție fiind unul edificator, victorie la 10 goluri în fața campioanei Poloniei, MKS Lublin: 31-21.  CSM București a avut și ea un start așa cum și-a dorit. A trecut în Danemarca de Esbjerg, 24-22, și așteaptă acum încrezătoare duelul cu rusoaicele. Meciul este îm această seară de la ora 20.30 și se va juca cu casa închisă.

yes Gimnasta americană Simone Biles a cucerit ieri medalia de aur la individual-compus, la Campionatul Mondial de la Stuttgart, aceasta fiind a cincea distincţie supremă din cariera sa în probă şi a 16-a de aur la Mondiale. În total, Biles a adunat 22 de medalii mondiale.

yes Astăzi la Cupa Mondială de rugby se joacă un singur meci: Australia-Georgia, ora 13.15. Meciurile Anglia - Franţa şi Noua Zeelandă - Italia, care urmau să se dispute sâmbătă, la Yokohama şi Toyota, au fost anulate de către organizatorii Cupei Mondiale de rugby din cauza taifunului Hagibis, care se va abate la sfârşitul săptămânii asupra regiunii Tokyo.

yes Sâmbătă, de la ora 19.00, la Torshavn, în Insulele Feroe, prima reprezentativă va disputa al şaptelea joc din preliminariile Euro-2020, iar marţi, de la ora 21.45, România va întâlni Norvegia, pe Arena Naţională, în Grupa F preliminară.