Cristiano Ronaldo, golul 700 al carierei. E cel mai bun marcator în activitate

Sursa imaginii:
Twitter

Iată cele mai importante știri ale dimineții de 15 octombrie:

yes România U21 a obținut o victorie importantă în fața Irlandei de Nord, în grupa 8 de calificare la Euro 2021. "Tricolorii" antrenați de Mirel Rădoi s-au impus cu 3-0, la Voluntari, după ce au înscris toate golurile în repriza secundă (au profitat și de eliminarea portarului Hazard, după o ciocnire cu Man). După trei meciuri, România U21 are 6 puncte și este pe locul 3 .În următoarea etapă, la 14 noiembrie, România va întâlni Finlanda.

yes După ce a fost prelungit programul metroului bucureștean, cu ocazia meciului dintre România și Norvegia (preliminarii Euro 2020), acelaşi lucru se va întâmpla şi cu mai multe linii de transport în comun, a anunțat Primăria Municipiului București, potrivit frf.ro. Peste 30.000 de copii vor fi în tribune la meciul din aceasta seara care va incepe la ora 21.45, partida intrand in Cartea Recordurilor cu cei mai multe persoane sub 14 ani prezente la un meci de fotbal în istoria fotbalului european.

yes Reprezentativa Ucrainei s-a calificat la Campionatul European din 2020 si a devenit a 5-a echipa la acest turneu final după Belgia, Rusia, Italia și Polonia, asta după ce a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, selecţionata Portugaliei. Tot în grupa B, Serbia a învins Lituania, scor 2-1, prin golurile marcate de Mitrovici (48 şi 53), respectiv Kazlauskas (79). În grupa A, Anglia s-a impus, scor 6-0 cu Bulgaria, marcatori fiind: Rashford (7), Barkley (20, 32), Sterling (45, 69) şi Kane (85). Meciul a fost întrerupt de două ori din cauza insultelor rasiste. Kosovo a învins Muntenegru,scor 2-0, prin golurile marcate de Rrahmani (10) şi Muriqi (34).

yes Cristiano Ronaldo a marcat, luni seară, golul cu numărul 700 al carierei, atât pentru echipele de club, cât şi pentru naţionala Portugaliei. Lusitanul, în vârstă de 34 de ani, a redus din diferenţă în minutul 72 al partidei pe care naţionala Portugaliei l-a pierdut contra Ucrainei, scor 2-1, în preliminariile Campionatului European din 2020. Cristiano Ronaldo a marcat din lovitură de la 11 metri, după gazdele au punctat în prima repriză, prin Roman Iaremciuk (6) şi Andrii Iarmolenko (27).În urma acestui succes, Ucraina şi-a asigurat prezenţa la Euro 2020, în timp ce Portugalia şi Serbia rămân să se bată pentru locul 2 în Grupa B. În afara portughezului, doar cinci jucători au mai marcat cel puţin 700 de goluri, de-a lungul istoriei, Cristiano Ronaldo fiind singurul aflat în activitate care atinge această bornă. Este vorba despre Romario, Josef Bican, Gerd Muller, Pele şi Ferenc Puskas.

yes Nicio modificare nu a survenit în primele 20 de locuri ale clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), dat publicităţii luni, cu australianca Ashleigh Barty pe primul loc şi românca Simona Halep pe şase. Barty e urmată de Karolina Pliskova (Cehia), japoneza Naomi Osaka, ucraineanca Elina Svitolina şi jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu.

yes Tenismanul român Marius Copil, locul 92 mondial, a acces pe tabloul principal al turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro, transmite News.ro. Copil l-a învins în ultimul tur al calificărilor pe Antoine Hoang (107 ATP), scor 6-1, 6-3. Meciul a durat o oră şi 10 minute