Rugby: Baia Mare învinge Steaua și încheie toamna pe primul loc

Adi Berger

Știința Baia Mare a învins Steaua la București ci 20 - 19 și a încheiat pe locul întâi în clasamentul de toamnă al Super Ligii CEC Bank la rugby. Timișoara Saracens și U Cluj au obținut victorii pe teren propriu în runda a noua.

Campionii și-au confirmat dominația asupra campionatului intern înving Steaua, a doua clasată, în Ghencea printr-un eseu transformat marcat în minutul 80 cu ceasul pe roșu, a opta victorie consecutivă a Zimbrilor în tot atâtea meciuri.

Timișoara Saracens a reușit o victorie extrem de dificilă pe teren propriu, 32 - 29, confirmând pasa proastă prin care trec foștii campioni.

U Cluj - revelația acestui campionat - a învins cu 40- 34 pe codașa clasamentului, Tomitanii Constanța, care cu acest prilej obțin primul punct.

Înaintea pauzei de iarnă clasamentul arată astfel (toate echipele au câte opt meciuri cu excepția lui Dinamo și Buzău care au șapte):