Noutăți în lotul Suediei pentru meciul cu România

Twitter

yes Mijlocaşii Dejan Kulusevski şi Mattias Svanberg au fost convocaţi în premieră la naţionala Suediei pentru meciurile cu România şi Insulele Feroe, ultimele din preliminariile Euro 2020. Primul, la doar 19 ani, joacă la Parma, unde este împrumutat de Atalanta bergamo. Mattias Svanberg, alt mijlocaş tânăr, cu un an mai în vârstă, evoluează tot în Serie A, la Bologna. Printre cei 25 de jucători convocaţi de selecționerul Janne Andersson este şi Victor Lindelof (Manchester United), folosit în numai trei meciuri din aceste preliminarii. Suedia va înfrunta România pe 15 noiembrie, pe Arena Naţională.

yes Real Madrid a reușit rezultatul serii în Champions League: 6-0 vs Galatasaray (Florin Andone a jucat prima repriză). Tot ieri, au mai câștigat Tottenham, Bayer Leverkusen și PSG (a obținut calificarea în optimi), în timp ce Manchester City a scor doar un punct din deplasarea de la Bergamo (1-1 vs Atalanta), fundașul Kyle Walker intrând în poartă în ultimele minute, după eliminarea lui Bravo. Șahtior Donețk a obținut in extremis o remiză în Croația (3-3 vs Dinamo Zagreb), după ce la începutul prelungirilor era condusă cu 3-1. Formaţiile Bayern Munchen şi Juventus Torino s-au calificat în optimile de finală ale Champions League, în urma victoriilor pe care le-au înregistrat ieri în grupele competiţiei,

Bayer Leverkusen vs Atletico Madrid 2-1

yes CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a învins echipa elveţiană Kadetten Schaffhausen, cu scorul de 27-26 (15-14), miercuri seara, în Sala Dinamo, într-un meci din Grupa D. Dinamo, invincibilă în primele şapte etape ale sezonului european, a reuşit să se impună într-un meci foarte echilibrat, în care a fost, totuşi, în avantaj în marea majoritate a timpului.

6. Kristianstad 6 (164-186) 3

Dinamo Bucureşti va evolua în etapa viitoare în deplasare, cu formația Kristianstad, în 13 noiembrie. Portughezul Tiago Martins arbitrează meciul CFR Cluj - Rennes, care se va disputa, joi, de la ora 19.55, în etapa a patra a grupei E a Ligii Europa.

yes Corona Brașov și CSM București au remizat miercuri seară, scor 30-30 (15-15), într-un meci devans din etapa a 10-a a Ligii Naționale de handbal feminin.  În clasament, pe primul loc se află SCM Râmnicu Vâlcea, 24 puncte (9 jocuri), urmată de CSM Corona Braşov, 23 p (10 j), SCM Gloria Buzău, 21 p (9 j), CSM Bucureşti, 19 p (9 j)

yes Portughezul Tiago Martins arbitrează meciul CFR Cluj - Rennes, care se va disputa, azi, de la ora 19.55, în etapa a patra a grupei E a Ligii Europa. CFR Cluj şi Rennes se reîntâlnesc la două săptămâni de la meciul disputat în Franţa, acolo unde campioana en titre şi liderul la zi din Liga 1 s-a impus la limită, scor 1-0. Ciprian Deac a înscris unicul gol al meciului în minutul 9, meciul fiind marcat de cele două eliminări din tabăra francezilor. O victorie ar putea însemna calificarea în primăvara europeană pentru echipa pregătită de Dan Petrescu.

yes CSM CSU Oradea a învins clar formaţia elveţiană Fribourg Olympic, cu scorul de 79-60 (24-22, 18-13, 20-14, 17-11), miercuri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa D a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup. Campioana României a reuşit a treia victorie consecutivă în grupă, la capătul unui meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul. Tot aseară, CSU Sibiu a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 81-83, de formaţia turcă Bahceşehir Istanbul.