Grecul Tsitsipas, în semifinalele Turneului Campionilor fără set pierdut

rfi.fr

Iată cele mai interesante știri sportive ale dimineții de 14 noiembrie:

yes Stefanos Tsitsipas s-a calificat aseară în semifinalele Turneului Campionilor, după ce l-a învins în două seturi pe Alexander Zverev, scor 6-3, 6-2. Grecul, aflat la prima participare, este singurul jucător care încă nu a pierdut vreun set la competiția din Londra, după două meciuri disputate. Rafael Nadal era cu un picior și jumătate în afara Turneului Campionilor, ibericul fiind la un moment dat condus cu 5-1 în setul decisiv de Daniil Medvedev. Pas cu pas, minge cu minge, Rafa a luptat și a revenit incredibil în partidă, liderul mondial reușind să se impună dramatic în tiebreak (7-4). De două ore și 47 de minute a avut nevoie Nadal pentru a se impune: 6-7(3), 6-3, 7-6(4). Horia Tecău și Jean Julien Rojer (cap de serie numărul șase) au reușit prima victorie de la Turneul Campionilor, cei doi trecând după un meci spectaculos de Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (Columbia, favoriți unu).

yes Cehul Tomas Berdych îşi va anunţa, sâmbătă, la Londra, retragerea din activitate. Berdych a avut această decizie din cauza durerilor de spate. Berdych nu a mai evoluat din primul tur la US Open, când a fost eliminat de americanul Jenson Brooksby, locul 394 mondial, venit din calificări. În vârstă de 34 de ani, el a câştigat de două ori Cupa Davis cu echipa Cehiei, iar în 2010 a jucat finala de la Wimbledo, pierdută în faţa lui Rafael Nadal.

yes Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a remizat, miercuri, în deplasare, scor 29-29, cu echipa IFK Kristianstad, în grupa D a Ligii Campionilor şi s-a calificat în play-off-ul competiţiei. Dinamoviştii sunt pe primul loc în clasamentul grupei, cu 13 puncte obţinute în opt jocuri, pe poziţia a doua este GOG – 9 puncte, 7 jocuri, pe trei este Orlen Wisla Plock – 7 puncte, 7 jocuri, pe patru Kadetten Schaffhausen – 6 puncte, 7 jocuri, pe cinci IFK Kristianstad – 5 puncte, opt jocuri, şi pe şase Chekhovskie Medvedi – 4 puncte, 7 jocuri. În play-off se califică primele două clasate. Dinamo are programat următorul meci în data de 20 noiembrie, pe teren propriu, cu Chekhovskie Medvedi.

yes Preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ion Ţiriac, a afirmat, miercuri, în cadrul Adunării Generale declarate nestatutare din lipsă de cvorum, că forul pe care îl conduce a ajuns batjocura sportului românesc, în ciuda rezultatelor bune pe care le-a avut şi a istoriei tenisului românesc. Adunarea Generală Ordinară a Federaţiei Române de Tenis, care ar fi trebuit să aibă loc miercuri, a fost declarată nestatutară, din lipsă de cvorum, la întâlnire fiind prezenţi doar 7 reprezentanţi ai cluburilor, din minimum de 36 cât ar fi fost nevoie pentru ca şedinţa să poată avea loc.

yes Baschetbaliștii campioanei CSM Oradea continuă să obțină victorii pe linie în grupele FIBA Europe Cup. Au câștigat și la Sibiu, scor 75-69, și s-au calificat deja în faza următoare a competiției. Derby-ul românesc din FIBA Europe Cup a fost câștigat din nou de CSM Oradea. Asta deși campioana a marcat doar cinci puncte în sfertul al doilea de la Sibiu și s-a văzut condusă la 13 puncte diferență. După pauza mare a ieșit la rampă Kristopher Richard. Americanul orădenilor a fost omul meciului, cu 21 de puncte. S-a terminat 75-69 pentru Oradea, care are patru victorii din patru în FIBA Europe Cup. Sibienii sunt la polul opus, cu înfrângeri pe linie.

yes Echipa de fotbal Universitatea Craiova va disputa meciul cu FC Hermannstadt, programat la 24 noiembrie, în etapa a 17-a a Ligii I, pe noul gazon hibrid instalat pe Stadionul "Ion Oblemeco". Conducerea a făcut anunţul pe pagina oficială de Facebook a clubului, publicând totodată şi primele imagini cu noul gazon. Conform declaraţiilor făcute săptămâna trecută de antrenorul Victor Piţurcă, e posibil însă ca noul teren hibrid să fie inaugurat de jucătorii formaţiei U Craiova în meciul amical cu formaţia sârbă Spartak Subotica, programat sâmbătă 16 noiembrie.