CM de handbal: Fără Neagu, dar cu Pintea în formă, România învinge Kazahstan

Cea mai bună marcatoare a României a fost Crina Pintea, cu cinci reușite
Facebook

România păstrează șanse de calificare în grupele principale ale CM de handbal feminin din Japonia. Tricolorele au învins marți, cu 22-20, mult mai slab cotata reprezentativă a Kazahstanului.

În prima parte a meciului, România a părut să controleze jocul, conducând chiar și la șase goluri, scor 11-5. La pauză, tricolorele au intrat în avantaj, 14-11.

În partea secundă, Kazahstan s-a apropiat foarte mult de egalare, având doar un gol mai puțin în minutul 59. În cele din urmă, tricolorele s-au impus, scor 22-20.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Crina Pintea, cu cinci reușite. Cristina Neagu a fost odihnită în această partidă.

Pentru România, urmează acum meciurile decisive cu Muntenegru și Ungaria.

Partida cu Muntenegru e programtă miercuri dimineață de la ora 8.00, în timp ce meciul cu Ungaria se va disputa vineri.

România a urcat pe locul 3 în grupa C, având patru puncte. Lider rămâne Spania, cu șase puncte.