România pierde cu Muntenegru, la CM de handbal feminin. Meci decisiv cu Ungaria

Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare a României în meciul cu Muntenegru (Sursa foto: Facebook/FRH)

Echipa de handbal feminin a României a pierdut miercuri meciul cu Muntenegru, de la Campionatul Mondial din Japonia. Naționala a cedat cu scorul de 26-27, în penultima partidă din grupa C.

România a fost învinsă de Muntenegru la diferență de un gol, după ce naționala a condus la pauză cu 12-11.

În repriza a doua, România a avut chiar și un avantaj de patru goluri. A urmat o perioadă foarte slabă, în care naționala tricoloră a încasat șapte goluri consecutive.

Acesta este al doilea eșec al României la Campionatul Mondial din Japonia, după cel cu Spania.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a naționalei, cu 11 goluri.

România rămâne pe locul al treilea în grupă, la egalitate de puncte cu Ungaria, care a învins miercuri Senegal.

Meciul decisiv pentru obținerea locului al treilea și calificarea implicită în Main Round va avea loc vineri între România și Ungaria.