Play
Ascultă RFI Romania
Play
Ascultă RFI France
Ascultaţi


UEFA a confirmat: jucăm barajul cu Islanda la Reykjavík

romania_u21.jpg

Sursa imaginii: 
Facebook/FRF

Iată cele mai interesante știri ale dimineții de 23 decembrie: 

yes UEFA a confirmat că meciul României cu Islanda se va juca pe 26 martie, pe arena din Reykjavík, în ciuda insistenţelor FRF de a muta partida pe teren neutru, din cauza condiţiilor meteo infernale. România nu a mai primit veşti bune de la UEFA, aşa cum se întâmplase la judecarea cazului de disciplină de la meciul cu Suedia, când forul european a concluzionat că nu au fost înregistrate manifestări rasiste, naţionala tricoloră scăpând, astfel, de suspendarea terenului. Meciul capital pentru şansele României de a mai prinde un bilet la EURO 2020, prin play-off-ul Ligii Naţiunilor, va fi doar al doilea jucat de Islanda pe teren propriu în luna martie, în ultimii 10 ani.

yes FCSB a învins aseară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I. A fost ultima partidă din 2019 din primul eşalon. Golurile au fost marcate de Man ’41 şi Coman ’45, iar Tănase a ratat un penalti, tot în prima repriză. Tot ieri, Sepsi Sfântu Gheorghe și-a trecut în cont a treia victorie consecutivă în Liga 1, după ce a revenit de la 0-1 în fața celor de la Chindia Târgoviște și s-a impus cu 3-1, pe teren propriu. Pe final de an, lider în clasament este CFR Cluj, cu 44 de puncte. Pe locul doi se află Astra Giurgiu, cu 40 de puncte, FCSB este pe trei, cu 39 de puncte şi un joc mai puţin, iar Universitatea Craiova se află pe poziţia a patra, cu 37 de puncte.

yes Lazio Roma, cu Ştefan Radu pe teren toate cele 90 de minute, a câştigat ieri Supercupa Italiei, învingând cu scorul de 3-1 echipa Juventus Torino, în confruntarea pentru trofeu, disputată la Riad. Meciul a avut loc pe King Saud University Stadium, arenă care găzduieşte meciurile de pe teren propriu ale echipei saudite Al Hilal, antrenată de Răzvan Lucescu. Juventus este deţinătoarea titlului în Serie A, iar Lazio Roma este câştigătoarea Cupei. În Serie A, Atalanta le-a administrat o înfrângere drastică celor de la AC Milan, scor 5-0, pe teren propriu, în etapa a 17-a. Este cea mai mare victorie a Atalantei, în întâlnirile directe. A 4-a oară când Milan pierde la 5 goluri. Ultima dată s-a întâmplat acum 21 de ani, în fața Romei.

yes SC Miercurea Ciuc a câştigat ediţia 2019-2020 a Cupei României la hochei pe gheaţă, duminică, pe Patinoarul Olimpic din Braşov, prin victoria obţinută după prelungiri, cu scorul de 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0), în faţa echipei ACSH Gheorgheni, în finala competiţiei. Este a treia Cupă a României consecutivă câştigată de SC Miercurea Ciuc, în precedentele două finale învingând-o pe Corona Braşov. Echipa harghiteană şi-a trecut în palmares a 12-a sa Cupă a României (1950, 1952, 1995, 2001, 2003, 2006, 2007, 2009, 2010, 2018, 2019, 2020). Corona Braşov a dispus de CSM Galaţi cu 5-1 (2-0, 3-0, 0-1), în finala mică.

yes Liverpool, campioana Europei, a cucerit în premieră Cupa Mondială a Cluburilor, competiție desfășurată în Qatar. "Cormoranii" s-au impus în prelungiri în fața celor de la Flamengo, câștigătoarea Copei Libertadores, scor 1-0. Unicul gol al meciului de pe Khalifa International Stadium din Doha a fost marcat de Firmino, în minutul 99. Echipa lui Jurgen Klopp putea să dea lovitura în prelungirile timpului regulamentar, când arbitrul Abdulrahman Al Jassim a acordat penalty după un fault a lui Rafinha asupra lui Mane. În urma consultării VAR, centralul a revenit asupra deciziei și Liverpool nu a mai beneficiat de lovitura de la 11 metri. În finala mică, Monterrey (Mexic) a câștigat la penalty-uri duelul cu Al-Hilal (Arabia Saudită), echipa antrenată de Răzvan Lucescu, după 2-2 în timpul regulamentar. Mexicanii s-au impus cu 4-3 la loviturile de departajare.

yes Rafael Nadal, liderul mondial, a câștigat a 12-a ediție a turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, după ce l-a învins, sâmbătă, pe grecul Stefanos Tsitsipas (6 ATP), scor 6-7(3), 7-5, 7-6(3). Ibericul s-a impus după un meci care a durat trei ore și 15 minute. Pentru Nadal este a cincea victorie la turneul de la Abu Dhabi, un record. Spaniolul s-a mai impus la edițiile din 2010, 2011 și 2016 (de două ori). În finala mică (pentru locul trei), sârbul Novak Djokovic (2 ATP) l-a învins pe rusul Karen Khachanov (17 ATP), scor 7-5, 6-3, după o oră și opt minute de joc.