Rugby: Trei echipe franceze calificate în sferturile Cupei Campionilor

Racing 39 Munster 22
Virimi Vakatawa (în centrul imaginii) a marcat unul dintre cele patru eseuri ale lui Racing în meciul cu Munster

Statde Toulousain, Racing 92 Paris și Clermont Auvergne s-au calificat în sferturile Cupei Campionilor Europeni la rugby cu o rundă înaintea finalului gruoelor preliminare. În Challenge Cup s-au calificat Toloun și Bordeaux.

Leinster (42 - 14 cu Lyon) și Toulouse (21 - 7 în deplasare cu Connacht) au obținut a cincea victorie consecutivă și nu mai pot pierde locul 1 în grupele lor.

Virtuale câștigătoare ale grupelor lor sunt și Racing (39 - 22 cu Munster) și Exeter Chiefs (31 - 31 în deplasare cu Glasgow Warriors), cele două echipe însă încheiând unul din cele cinci meciuri din grupă la egalitate. De menționat că Racing, conduși cu 22 - 20 până în minutul 72, au marcat trei eseuri în ultimele opt minute.

Calificată în sferturi este Clermont (29 - 13 cu Ulster) cu un punctaj care-i garantează cel puțin cel mai bun loc doi din grupe, indiferent de rezultatul din ultima rundă. în timp ce Ulster au și ei șanse foarte bune de calificare.

Pentru ultimele două locuri calificative cele mai mare șanse le au Northampton Saints (33 - 20 cu Benetton, care a condus cu 20 - 19 până în minutul 71) și Saracens (22 - 15 cu Ospreys în deplasare, campionii en titre ai Europei jucând în 14 după eliminarea din joc în minutul 5 a pilierului Rhys Carre, penalizat pentru un placaj cu umărul la cap).

În celelalte meciuri ale rundei a cincea s-au înregistrat rezultatele: Gloucester 29 Montpellier 6, Bath 19 Harlequins 25, La Rochelle 30 Sale Sharks 23.

După cinci runde situația în grupele preliminare ale Cupei Campionilor este următoarea:

Grupa 1: Leinster 24 de puncte, Northampton 14, Lyon 7, Benetton 6

Meciurile rundei a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 16:00 ora României) Benetton - Leinster, Lyon - Northampton

Grupa 2: Exeter 22, Glasgow 12, La Rochelle 10, Sale 7

Runda a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 19:30) Exeter - La Rochelle, Sale - Glasgow

Grupa 3: Clermont 20, Ulster 17, Harlequins 9, Bath 4

Runda a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 17:15) Ulster - Bath, Harlequins - Clermont

Grupa 4: Racing 22, Saracens 14, Munster 11, Ospreys 2

Runda a șasea (duminică 19 ianuarie, 15:00): Saracens - Racing, Munster - Ospreys

Grupa 5: Toulouse 22, Gloucester 14, Connacht 8, Montpellier 5

Runda a șasea (duminică 19 ianuarie, 17:15) Toulouse - Gloucester, Montpellier - Connacht

Bristol - cel mai mare punctaj

În competiția numărul 2 - Challenge Cup - se cunosc deja câștigătoarele a patru grupe: Toulon, Bristol Bears, Leicester Tigers (toate trei cu câte cinci victorii) și Bordeaux Begles (patru victorii și un egal).

Leicester 30 Cardiff 20
Jordan Olowofela marchează un eseu pentru Leicester în meciul cu Cardiff
INPHO/James Crombie

Toulon i-au învins în deplasare pe Scarlets cu 27 - 15, Leicester au trecut cu 30 - 20 de Cardiff Blues, Bristol au învins pe Brive cu 52 - 3 în timp ce Bordeaux a trecut de Edinburgh cu 32 - 17.

Doar în grupa 1 lupta penru primul loc se dă între trei echipe: Castres, Dragons (francezii au învins în meciul direct cu 42 - 14) și Worcester Warriors (66 - 10 cu Ensiei STM Krasnoyarsk).

În celelalte meciuri ale rundei a cincea s-au înregistrat rezultatele: Calvisano 19 Pau 47, Stade Francais 24 Zebre 29, Agen 24 Wasps 52, Bayonne 27 London Irish 10.

După cinci runde situația în grupele preliminare ale Challenge Cup este următoarea:

Grupa 1: Castres 18 puncte, Worcesters 15, Dragons 15, Enisei 0

Meciurile rundei a șasea (vineri 17 ianuarie, 22:00 ora României) Dragons - Enisei, Worcester - Castres

Grupa 2: Toulon 23, Scarlets 14, London Irish 7, Bayone 7

Runda a șasea (sâmbătă18 ianuarie, 22:00) Toulon - Bayonne, London Irish - Scarlets

Grupa 3: Bordeaux 22, Edinburgh 16, Wasps 11, Agen 0

Runda a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 17:00) Wasps - Bordeaux, Edinburgh - Agen

Grupa 4: Bristol 24, Zebre 11, Brive 9, Stade Francais 6

Runda a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 17:00): Zebre - Bristol, Brive - Stade Francais

Grupa 5: Leicester 22, Pau 15, Cardiff 13, Calvisano 1

Runda a șasea (sâmbătă 18 ianuarie, 15:00) Cardiff - Calvisano, Pau - Leicester

Atât în Cupa Campionilor cât și în Challenge Cup se califică câștigătoarele celor cinci grupe (care primesc numerele de la 1 la 5 în funcție de punctajul obținut) și cele mai bine clasate trei echipe de pe locul al doilea (care primesc numerele 6 - 8).

Sferturile de finală vor avea loc în zilele de 3, 4, 5 aprilie între 1 - 8, 2 - 7, 3 - 6, 4 - 5 pe terenul primelor echipe.